Növényvédő anyag tartalmú gyógynövények
http://www.szepzold.hu/novenyvedo_anyag_tartalmu_g 2014.04.10. 07:58
Ki ne szeretné e finom gyümölcsöt, melyet nyers fogyasztása mellett sütéskor és főzéskor sokféleképpen felhasználhatunk.
A háziasszonyok gyümölcssalátákba, fagylaltnak, parfénak, süteményekbe is használják. Akadnak olyan fajták, melyek remekül lefagyaszthatók és a téli időszakban ugyanúgy felhasználhatók, mint a frissen szedettek.
Sokan kedvelik a szamócából készült szörpöket. A legtöbb recept főzéssel csírátlanítja a gyümölcs levét, azt viszont kevesen tudják, hogy nyers állapotában is kitűnő és elálló szörp készíthető belőle.
Lássuk, hogyan készül
A szamócát folyóvíz alatt alaposan megmossuk, majd amikor már teljesen tiszta lesz az öblítővíz, akkor csumájától is megszabadítjuk, majd lemérjük.
Ahány kiló a gyümölcs, annyi késhegynyi borkősavat és annyi mokkáskanál szalicilt adunk a gyümölcshöz, majd az egészet összetörjük. Ha nagyon tisztán dolgoztunk, akkor a szalicilt el is hagyhatjuk. Ilyenkor azonban a késhegynyi helyett 1 mokkáskanál borkősavat teszünk a gyümölcsre.
Mivel a kupakok némelyike nem záródik rendesen, így két réteg celofán közé tehetünk szalicilt és erre rá a kupakot. Ne turmixoljuk, mert elveszíti eredeti színét és nem csöpög le annyi lé, mintha csak kézzel nyomkodnánk szét a szemeket.
Ezután a gyümölcspépet keverjük össze kilónként 6 dl korábban felforralt, de már kihűlt, hideg vízzel, majd az egészet öntsük tüllzacskóba. Akinek nincs zacskója, megteszi egy tetra pelenka is a négy sarkán összekötve. Lényeg, hogy a zacskót lógassuk fel egy tál fölé és egy éjszakán áthagyjuk, hogy magától lecsöpögjön. Ne nyomkodjuk.
Másnap mérjük meg a levet, és minden literéhez 1 kg cukrot vagy ennek a mennyiségnek megfelelő természetes édesítőt pl. steviát adjunk. Keverjük meg többször, míg a cukor nem olvad el teljesen. Ekkor kiforrázott üvegekbe öntjük, ledugaszoljuk és hűvös kamrába tesszük.
Évekig elálló, finom, illatos szörpöt kapunk. Természetesen hígítvafogyasztható. Színe azonban ilyenkor már nem lesz olyan intenzív, mint a boltinak. Annál azonban egészségesebb, gyerekek is bátran fogyaszthatják. Aki nagyon szereti az élénk színt, kevés céklalével fokozhatja a szörp pirosságát.
Ezzel a módszerrel bármilyen lédús gyümölcsből (málna, szeder, ribizli, eperfa termése, szőlő) készíthetünk szörpöt. Almából, körtéből, birsből is lehet, igaz azok hígabb állagúak. Ezeket a gyümölcsöket egyszerűen megreszeljük, borkősav helyett citromsavat teszünk hozzá, így nem barnulnak meg a gyümölcsdarabok. Magozott meggy, cseresznye pedig zúzás, aprítás nélkül is kiadja a levét.
A megmaradt gyümölcshúsból lekvárt főzhetünk._____________________
Még egy érdekesség: Szamóca vagy eper?
Vajon mi a különbség a szamóca és az eper bogyója között? Van ezeknek a gyümölcsöknek bogyója? Sőt, egyáltalán gyümölcsök?
A földi eper és a szamóca elnevezések ugyanarra az illatos, piros gyümölcsre utalnak, amelynek a latin családneve Fragaria. Az eper pedig valójában az eperfa termése (színe alapján lehet fekete vagy fehér eper) van ahol szederfának is nevezik.
Sokan a s
Növényvédő anyag tartalmú gyógynövények
Nagy Mihály, 2010. május 20., csütörtök
Életünk során számos növényt megismerünk, hallottunk szüleinktől, nagyszüleinktől azok gyógyító hatásairól. Ludas Matyi is ilyen növényeket kért, amikor másodszor verte meg Döbrögit. Például szagosmügét, macskagyökeret, kutyabengét.
De ismerjük-e a gyógytartalmú növények egyéb hatásait, mire tudjuk alkalmazni a kertészetben. A legegyszerűbb, amikor bemegyünk egy növényvédő üzletbe, permetezzük a növényeinket, aztán elfogyasztjuk és bevisszük a szervezetünkbe a mérget. Az alább felsorolt növények szárított leveleiből készült permetlével megóvhatjuk saját egészségünket és környezetünket is.
Dalmát virág - Tannecetum cineraiifolium: Virágjának szárított drogja a melegvérű állatokra veszélytelen rovarirtószert, Piretrint tarztalmaz. A lakásban vagy a kertben szétszórt por távol tartja a legyeket, hangyákat, csótányokat, poloskákat. A házi állatok szőréből kiírtja a bolhákat és a tetveket. A porból permetlé is készíthető, amely még a burgonyabogarat is elpusztítja. A hasznos rovarok megóvása érdekében alkonyatkor kell vele permetezni, a hatóanyag másnapra lebomlik.
Féregűző varádics - Tanecetum vulgare: A növény szárított drogja ugyancsak tartalmaz Piretrint. Az őrlemény a dalmátvirágéhoz hasonlóan alkalmazható. A küszöb elé szórva távol tartja az egereket, hangyákat.
Féregűző varádics
Boldogasszony tenyere - Tanecetum balsamita: Szárított levele távol tartja a bolhákat, tetveket, hangyákat és a legyeket.
Nagy csalán - Urtica dioica: A levelek szárított drogja és a belőle készült permetlé Hisztamin tartalmú, hatásosan írtja az atkákat és a levéltetveket.
Murokrépa - Daucus carota: Gyökerének szárított drogja és a belőle készített por és permetlé csíraölő (baktérium- és gombaölő) hatású.
Nemes piptér
Orvosi székfű - Matricaria recutita és Nemes pipitér - Chamaemelum nobile: E növények szárított drogja Azulén tartalmú és a belőle készített por és permetlé baktérium, vírus és gombaölő hatású.
Kerti izsóp - Hysopous officinalis: A növény szárított drogja Penicilin tartalmú, pora és permetleve baktériumölő hatású.
Orvosi rebarbara - Rheum officinale: Levéllemezének főzete levéltetű és atkaölő.
Orvosi rebarbara
Rozmaring - Rosmarinus officinalis: A virágos hajtás szárított drogja baktérium és gombaölő hatású.
Kerti ruta - Ruta graveolens: A szárított levéldrog rovarűző és csíraölő hatású.
Fokhagyma - Allium sativum: A növény minden része,de különösen a hagymája a sarjadozó gombák és baktériumok ellen hatóanyagot tartalmaz.
Illatos borjúpázsit - Anthoxanthum odoratum:A növény szárított levéldrogja rágcsálók irtására szolgáló Dikumarint tartalmaz.
Istenfa - Artemisia abrotanum: Szárított levéldrogjának permetleve és pora rovarűző.
Istenfa
Fehér üröm - Artemisia absinthium, és Fekete üröm - Artemisia vulgaris: Szárított levéldrogjuk hatékony rovarűző.
Bíbor kasvirág - Echinaecea purpurea: Szárított gyökérdrogja baktérium és vírusölő hatású.
Szagosmüge - gallium odoratum: Szárított levéldrogja hatékony rovarűző.
Illatos macskamenta - Nepeta cataria: Szárított drogja rágcsálók és földibolhák ellen hatásos.
Illatos macskamenta
Szappanfű - Saponaroa officinalis: A növény szárított drogjának felületaktív Szaponin tartalma a gyógynövény alapú permetezőszerek hatékonyságát fokozza, de pajzs-moly- és vértetvek ellen permetleve önmagában is biztos.
Olasz szalmagyopár - Helichrysum italicum: Levél és virágdrogja baktérium és gombaölő hatású.
Csillaghagyma - Tulbaghia violacea: A növény gyökerének illata elűzi a rágcsálókat, a vakondot és a pockot.
|