Elő- és Dél-Ázsiában őshonos különleges ízjavító hatása miatt az egész világon kedvelik.Egyes ókori népek varázserőt tulajdonítottak neki, Egyiptomban szent növényként tisztelték. A középkorban is gyógyító és tisztító erőt tulajdonítottak neki, gerezdjét amulettként hordták a nyakukban. Hazánkban a 15. században kezdték termeszteni.
A fokhagyma
Amerikai kutatók szerint a fokhagyma egyik összetevője, a diallil-szulfid százszor hatékonyabb az emésztőrendszert megbetegítő baktériumokkal szemben, mint a hagyományos antibiotikumok.
A fokhagyma gyógyhatásai között a legfontosabbként érelmeszesedést gátló tulajdonságait kell megemlítenünk. Az olaszok és franciák konyhaművészete kifejezetten sok fokhagymát használ, ami meglátszik ennek a betegségcsoportnak alacsonyabb előfordulási adatain is. Közismert a növény értágító és vérnyomáscsökkentő hatása is, ami különösen a szem, a láb, és az agy szűkült ereiben, tehát az ún. perifériás (a szívtől távol eső) erekben érvényesül. Mindemellett a fokhagyma jótékony hatással bír a bélfodor elmeszesedett ereire, ami hasznos lehet azok számára, akik emiatt szenvednek puffadástól, felfúvódástól.
Az említett kéntartalmú vegyületek bizonyos mértékig blokkolják a véralvadásban szerepet játszó fehérjék működését, ami viszont segít megelőzni a szívinfarktust okozó vérrögök kialakulását. A szívműködést segítő hatása is ismert, egyes alkotóelemeinek köszönhetően lassítja a szapora szívműködést, oldja szív koszorúereinek görcsét, aminek következtében javul a szívizom vérellátottsága, nő a szív teljesítőképessége.
Hatásos a fokhagyma a különböző baktériumok, vírusok és a bélfertőzések leküzdésében, és enyhíti a megfázásos, köhögéses és légúti panaszokat. Csökkenti a menstruációs görcsöket, a bél- és gyomorbajokat. Antioxidánsként erősíti az immunrendszer. Valószínűleg egyes daganatok megelőzésében is jótékony hatású lehet.
Összességében megéri minden nap fokhagymát fogyasztani, még ha kicsit borsos áron is kapható, az antibiotikumoknál olcsóbb és hatékonyabb, de mindenképp próbáljuk meg hazai termelőtől beszerezni.
Nézzünk 2 kevesek által kipróbált receptet, amit csak ajánlani tudunk kedves olvasóinknak:
SÜTŐBEN SÜLT FOKHAGYMA
Olasz éttermekben a finom kenyér mellé gyakran adnak egészben megsütött fokhagymákat.
Hozzávalók:
- 3-4 db nagy fej fokhagyma
- 3-4 szál rozmaring
- só
- darált bors
- olívaolaj
Elkészítés
A fokhagymák külső pergament héját szedjük le, a gyökeréről a földes részt is távolítsuk el.
Vágjuk keresztben ketté, majd a vágásfelületére daráljunk borsot és hintsük meg sóval.
Tegyünk egy tepsibe sütőpapírt, majd felette csorgassuk meg a fokhagyma vágott részét olívaolajjal.
Tegyünk mindegyikre egy-egy ág rozmaringot, és a vágásfelületével lefelé tegyük a papírra.
Tegyük forró 150 fokos sütőbe és süssük fél órán keresztül.
A következő recept is kevés kalóriát tartalmaz egészséges, és könnyedén elkészíthető.
Panírozott fokhagyma
Igazi ínyencség lehet akár hétköznapokra, de egy vasárnapi ebédet is feldobhatunk velük. Arra viszont figyeljünk, hogy nem elég egy keveset készíteni belőle, mert mindenki imádni fogja.
Hozzávalók:
- legalább 3-4 fej fokhagyma
- liszt,
- tojás,
- zsemlemorzsa,
- olaj a sütéshez,
- só,
- bors,
- babérlevél,
Elkészítés:
Mikor megpucoltuk a fokhagymát néhány perce tegyük forrásban levő borsos, babérleveles vízbe, épp csak lobbanjon négy-öt percig, majd tegyük szűrőbe a gerezdeket, hogy jól csorogjanak le.
Ezután forgassuk bele a lisztbe, tojásba majd a zsemlemorzsába és dobjuk forró, bő olajba, míg aranybarnák nem lesznek.
Ugyanezt a műveletet elvégezhetjük olajbogyókkal is, csak azokat nem kell előre megfőzni.
Az olajbogyóból az előre kimagozott változatot keressük!