PICHLERNE GYÖNGYI LAPJA
PICHLERNE GYÖNGYI LAPJA
H
SZÉP MAGYARORSZÁG
 
Támogatás

     

KLIKK :) NAPI "LINK" AJÁNLAT:

ide érdemes regisztrálni, ez a lap, fizet! Jó kis zsebpénz mindenkinek. :)

 

 

 

gagner de l'argent

 

 

 
MENÜ
 
A HÁROM GYERMEKEM, TÜCSI, VIKI, ÉS BETTI.:)
Már felnőttek! :) Szépek, jók, egészségesek!!!
 
Drága szépségeim :)

Gyermekeimnek ajánlom: 

"Egy idő után megtanulod a finom különbséget a kézfogás, és az önfeláldozás között... És megtanulod, hogy a vonzalom nem azonos szerelemmel, és a társaság a biztonsággal... És kezded megérteni, hogy a csók nem pecsét, és a bók nem esküszó... És hozzászoksz, hogy emelt fővel és nyitott szemmel fogadd a vereséget: a felnőtt méltóságával, nem pedig a gyermek kétségbeesésével... És belejössz, hogy minden tervedet a mára alapozd, mert a holnap talaja túl ingatag ehhez... Egy idő után kitapasztalod, hogy még a napsugár is éget, ha túl sokáig ér... És megtanulod, hogy valóban sokat kibírsz... hogy valóban erős vagy... és valóban értékes." 

Veronica A. Shoffstall

______________________________________

 
 
Bocsáss meg Uram, hogy egykor nem ismertem fel a védőangyalt, akit küldtél mellém abban a nehéz órában. Olyan rémesen egyszerű volt, görnyedt háttal jött felém, porosan, kopott saruban, szárnyak nélkül, törékenyen.
Még csak nem is köszöntöttem. Lenéztem, elhúzódtam tőle! 
Ki gondolta volna, hogy karjába vesz, felemel, átölel, és megment engem, azon a nehéz órán.
 
Már figyelek! Bárki lehet... angyalod.
                                                           Pichlerne
 

_______________________________________

AMENNYIBEN TETSZETT A LAPOM, KÉREM ÍRJON A VENDÉGKÖNVEMBE...

 

 

 
sok pénz jön
 
PÁROM AZ IDEÁLOM.:)
RAJZ A FÉRJEMRŐL
 
Az én imádott Párommal:)
 
OKOSSÁGOK, VICCES MONDÁSOK A VILÁGBÓL, INNEN-ONNAN

Bölcsességek, és idézetek, melyek nem feltétlenül tetszetősek számomra, nem én válogatom, automatikus áradás. :) ...de azért bőségesen vannak köztük gyöngyszemek.

 

" "

 

______ . _______

 

KEDVENCEM MÉG AMI WINEHOUSE

Hogy egy Amyt kedvelő szavait idézzem:” Ilyen flegmán őszinte, hanyagul elegáns, szétesett mégis bűbájos és dögös énekesnő nagyon kevés van.”

 
 
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
LINKEK / A KEDVENCEK
 
LINKEK
 
HASZNOS LINKEK
 
számláló

látotagó olvassa a lapot.

 

 
JÖJJÖN MÁSKOR IS
Indulás: 2004-10-01
 
REKLÁMCSERE


ReklámCsere.hu - Reklámozza ingyen weboldalát!

 
MÁV TUDAKOZÓ
honnan:

hova:
mikor:


 
kÖNYV / MEK
Keresés a MEK-ben:

Szerző:
Cím:
Téma:



Szöveg:
 
Időjárás

 
Honnan?


 
Prof. Dr. Popper Pétertől
Prof. Dr. Popper Pétertől : Vetkőzni veszélyes!!!

Vetkőzni veszélyes!!!

http://www.ujexodus.hu/index.php?cikk=505  2004.11.26. 22:09

Feuer Mária pszichológus elemzése egy másik rétegre hívja fel a figyelmet. Szerinte a „való világok” különösen az életgyáva emberek esetében élveznek nagy népszerûséget. „A reality show az életgyáva ember sorsának helyettesítõjévé válik. Az ilyen ember szeretne bizonyos dolgokat megtenni, de nem mer. Rendszerint azzal a szereplõvel azonosul, aki a legagreszszívabb és a legrámenõsebb. Vele együtt vállal fel helyzeteket, együttesen jól odamondanak a másik félnek.”

Title goes here Minden eladó
Valótlanságshow-k Magyarországon

Kukkol a fél ország. Valóságot ígérnek, holott minden csak látszat, csupa illúzió. A gyõzteseket a nagy vagyon és az élethosszig tartó népszerûség reményével ámítják el, ám az eddigi szereplõkbõl Nyugaton még senki nem lett médiasztár… Idén õsztõl nálunk is hihetetlen nézettségi mutatókkal indultak útnak a valóságshow-k. A kereskedelmi csatornák egymással versengve ontják magukból az ideológiailag nagyon is „megkomponált” mûsorokat.

undefined

George Orwell világhírû negatív utópiája, az 1984 egy jövõbeli totális diktatúra világában játszódik. A huszadik század totalitárius államai és a hidegháború paranoiája által ihletett mûbõl egy olyan jövõkép rajzolódik ki, melyben a Párt és vezetõje, a sohasem látható Nagy Testvér újraírja a történelmet, és a nyelv lerombolása útján a gondolkodást is befolyásolja.

Aligha gondolhattuk, hogy a mû megjelenése után ötven évvel ezrek versenyeznek majd, hogy vidáman és önként hosszú hónapokra a Nagy Testvér totális kontrollja alá, azaz kamerák kereszttüzébe kerüljenek. (Hazánkban hatezer ember szeretett volna Big Brother-szereplõ lenni[!]) Aligha gondolhattuk, hogy a profetikus orwelli világ analógiájára olyan mûsorok születnek majd, melyek – show-elemekkel tarkítva ugyan, de – nézõk millióit tévesztik meg.

Sajnos úgy tûnik, hogy a Big Brother és a hozzá hasonló reality show-k messzemenõkig befolyásolják a közhangulatot, meghatározzák az utcán folyó közbeszédet, kamaszokat bilincselnek a tévé elé, trágár nyelvezetet, obszcén jeleneteket csorgatnak a nézõkbe, megváltoztatva világképüket és gondolataikat – azaz egy újfajta ideológiai kontrollal hozzájárulnak történelmünk negatív átformálásához.

Természetesen mindig is születtek ócska színmûvek, közönséges, a szexualitást eltárgyiasító, vérlázítóan durva drámák, irodalmi alkotások. A különbség a nyilvánosság mértékében van: ezek a mûvek sohasem kaptak ekkora nézettséget, korlátozott mértékben voltak csak elérhetõk. Ezzel szemben a szóban forgó „alkotásokat” hazánkban a legnézettebb idõsávban, az esti órákban, egymással versengve sugározzák a kereskedelmi csatornák (illetve folyamatosan ontja a világháló). A foglyul ejtett nézõsereg („the captivated audience”) – hacsak nem rajong az M1-ért, vagy nincs módjában elõfizetéses mûsorokat nézni – „eszi, nem eszi, nem kap mást”. A közvélemény-kutatások áttekintésekor kitûnik, hogy sokan azért nézik például a Big Brothert, mert ebben az idõsávban az általuk preferált csatornák egyikén sincs nézhetõ program…

Leleplezõdés, kitárulkozás

„…népeknek mutatom meg meztelenségedet, és országoknak gyalázatodat.” (Náh 3:5)

A mûsorok alapvetõ lényege – megalkotóik ezt akár elismerik, akár nem –, hogy tíz-tizenkét ember majdnem négy hónapon át tartó összezárásával, a rabságból és a bezártságból fakadó türelmetlenség és ingerlékenység segítségével mind lelkileg, mind testileg egyre lejjebb vetkõztessék a szereplõket, azaz arra késztessék õket, hogy ország-világ elõtt teljes „valójukban” feltárulkozzanak.

undefined

undefined
Rajongók tábora. Elszabadult érzelmek a Big Brother-könyv bemutatóján

Ha összevetjük ezt a célt a Bibliából kirajzolódó szellemi-erkölcsi realitásokkal, láthatjuk, hogy akár a lélek, akár a test felfedése – hacsak nem baráti-bizalmi, illetõleg házastársi szövetségre épül – súlyos következményekkel jár.

A bûnbeesés elõtt még Isten dicsõsége borította be az embert, sem teste, sem szelleme nem szenvedett hiányt, az ember a teljes védelem és harmónia állapotát élvezhette. A bûnbeeséssel ez az Isten és ember közötti egység megtört, Ádám és Éva figyelme azonnal testi mivoltuk felé fordult: „És megnyilatkozának mindkettõjüknek szemei, s észrevevék, hogy mezítelenek; fügefalevelet aggatának azért össze, és körülkötõket csinálának magoknak.” (1Móz 3:7) Isten jóságából fakadóan a bûnbeesés után is újra felöltöztette az embert, bõrruhákat készített, lelküket pedig egy lepellel borította be, azaz védelem alá helyezte; a mai ember szeméremérzete is ezt a védettséget-védekezést szolgálja.

Amikor ez a védettség sérül – azaz szövetségen kívüli emberek „néznek be” a lepel alá (mai szóval „kukkolnak”) –, az illetõ súlyos állapotba, kiszolgáltatott helyzetbe kerül, megszégyenül és nevetségessé válik. Az illetéktelen személyeknek való feltárulkozás nyomában mindig csalódottság és pusztulás jár, elég csak Ezékiás király és a babilóniai követek esetére gondolnunk: „És meghallgatta õket [a követeket] Ezékiás, és megmutatta nékik az õ egész kincsesházát, az ezüstöt, az aranyat, a fûszerszámokat, a drága kenetet és az õ fegyveres házát és mindent, ami csak találtatott az õ kincstáraiban, és nem volt semmi az õ házában és egész birodalmában, amit meg nem mutatott volna Ezékiás.” (2Kir 20:13)

A helytelen döntés után Ézsaiás próféta Júda teljes romlását prófétálja: „És monda: Mit láttak a te házadban? Felele Ezékiás: Mindent láttak, ami csak van az én házamban, és nem volt semmi az én tárházamban, amit nékik meg nem mutattam volna. Akkor monda Ézsaiás (…): Ímé eljõ az idõ, amikor mindaz, ami a te házadban van, és amit eltettek a te atyáid e mai napig, elvitetik Babilóniába, és semmi sem marad meg, azt mondja az Úr.” (2Kir 20:15–17)

Mindezek fényében nem árt megfontolnunk pszichológusok azon véleményét, miszerint a szereplõk személyisége ilyen fokú nyilvánosság és kitárulkozás nyomán maradandó károsodást szenved. (Ezt az elképzelést megerõsítik azok a híradások is, amelyek a hazai kiesettek, illetve nyugati országokban befejezõdött show-k szereplõinek „utóéletét” taglalják: kiüresedés, visszailleszkedési gondok, házastársi kapcsolatok széttörése, munkaképtelenség, elhúzódó apátia, becsapottságérzés. Hazánkban például az egyik októberben kiszavazott szereplõ, bizonyos Iti, nem tudott meglenni a Big Brother-ház és új „barátai” nélkül, több ízben visszatért, és teniszlabdákat hajigált be az udvarra…)

Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a szexuális indíttatású leselkedések gyakran nemcsak az áldozat, de az illegális betolakodó romlását is eredményezték, mivel visszafordíthatatlan vágyak, ellenállhatatlan epekedés kiindulópontjai lettek: „Amikor tavaszra fordult az idõ, mikor a királyok csatába szoktak menni, elküldte Dávid Joábot és az õ szolgáit s az egész Izraelt, hogy elpusztítsák az Ammon fiait… Dávid pedig Jeruzsálemben maradt. És késõ délután, mikor felkelt Dávid a kanapéjáról, és a királyi palota tetején sétálgatott, meglátott a tetõrõl egy asszonyt fürdeni. Az aszszony pedig nagyon szép volt… Követeket küldött hozzá, akik elhozták õt, és vele hált.” (2Sám 11:1–4)

Dávid házasságtörését, majd gyilkosságát némi henyélés, majd néhány illegális pillantás, Bethsabé testének kifürkészése elõzte meg. Dávid – miután megbánta bûnét – Isten rehabilitációjában részesült, ám a tetteibõl fakadó árnyak egész életét végigkísérték (elvesztette gyermekeit, és egész életében harcolni kényszerült).

Patkányfogó – „modern” emberkísérletek agresszióra

„Az ember agresszív lény. Egyes rágcsálók kivételével egyetlen más gerinces sem öli meg a fajtájabelit olyan elszántsággal és annyira készakarva, mint az ember.” (Elliot Aronson)

Egy másik, szakértõk által egységesen kifogásolt tényezõ a mûsorok alapötletét illetõen a fogva tartás és ezzel együtt a túl sok szabadidõ, a munka hiánya. A hosszan tartó semmittevés, az állandó öszszezártság nyomán törvényszerûen fellépnek bizonyos reakciók, melyeknek felbukkanását már régóta ismeri az emberiség – ezért sem érthetõ, miért kell ezeket a beteg reakciókat most mesterségesen megismételni, újra „elõállítani”. Laktanyákban, börtönökben és kollégiumokban ugyanis már régen megfigyelték a pszichopátia kialakulását. A bezártságot nem jól tûrõ személyeknél már rövid idõ után (néhány hét, egy-két hónap alatt) a lelkiismeret leépülését, a tanulási képességek visszaesését és a szeretetre való képesség eltûnését tapasztalták (szakmai körökben ezt nevezik pszichopata triász tünetcsoportnak) . Az ilyen helyzetbe került személyeknél az erõszakos cselekedetek, agresszív tettek megszaporodása figyelhetõ meg, illetve a „Ne ölj!” parancs gátlások nélküli áthágása. (Angliában egy szereplõt azért kellett eltávolítani a Big Brother-házból, mert kést rántott egyik társára…) A társadalomba való visszailleszkedést súlyosabb eseteknél csak pszichoterápia segítségével lehetett elérni.


Orwell: 1984 Önként hosszú hónapokra a kamerák totális kontrollja alá kerülnek. Hazánkban hatezer ember szeretett volna Big Brother-szereplõ lenni(!)

Dr. Gál Zsigmond fõorvos, igazságügyi elmeszakértõ úgy látja, hogy a szereplõk összeválogatása egyáltalán nem a véletlen mûve, a szelektálás nagyon is tudatos munka eredménye. Nem kellett más, csak némi szociálpszichológiai ismeret vagy csoportdinamikai tudás, s a mûsorkészítõk máris sikerrel ültették el a konfliktus magvát, melynek „fejlõdése” magától hajtja a mûsort. A pszichiáter véleménye szerint a Big Brother „hétköznapi hõsei” egytõl egyig „mérsékeltebb intellektusú” személyek, akikre az a jellemzõ, hogy gondolataik helyett inkább tetteikkel hívják fel magukra a figyelmet (metaforikus üzenetek, szimbolikus aktusok helyett valódi pofonokat, szexuális jeleneteket láthat a nézõ…) Egytõl egyig erõs személyiségvonás náluk az exhibicionizmus: csaknem mindent elárulnak önmagukról, leleplezõdnek a nézõk és persze családjuk körében is… „A show-k világa zárt, mesterséges világ, ahol a versenyzõk minden parancsot felülrõl kapnak, mint a gyerekek, ráadásul morálisan megkérdõjelezhetõ, kettõs utasítások szerint kell létezniük: egyfelõl kooperálniuk kell, másrészt kénytelenek egymás ellen, a túlélésért harcolni. Mindez beindítja a regressziós, gyermeki létformába mutató folyamatokat. A mûsort rendszeresen nézõk véleménye szerint ez már meg is történt: a szereplõk személyisége egyre átláthatóbb, motívumaikat egyre kevésbé képesek leplezni” – állítja a szakértõ.


Jelentkezõk hosszú sora a Big Brother orosz változatára

Mindezek fényében meg kell állapítanunk, hogy a reality show-k „modern” emberkísérletek, melyekben a huzamos összezártságból és unalomból fakadó agresszióra játszanak rá a szerzõk. A huszonegyedik századra tehát eljutott az emberiség oda, amikor saját embertársait állati létbe taszítva, mint patkányokkal kísérletezik laboratóriumi körülmények között, s teszi mindezt százezrek legnagyobb egyetértése, sõt örömujjongása mellett…

Emberi jogi problémák

„A magánélet szabadságához való jog kétségkívül az egyén autonómiájának védelmére szolgáló olyan alapjog, amely az ember veleszületett méltóságából ered.” (Az Alkotmánybíróság 56/1994. [XII.11.] Ab-határozata)

A Big Brother-õrületben, a Való Világ-lázban csak keveseknek jut eszébe, hogy a mûsorok által kiszolgáltatott helyzetbe hozott bentlakók és az oda bekukucskálók viszonya önmagán messze túlmutat, s társadalmi, illetve emberi jogi problémává válik. Ezek a mûsorok ugyanis a szabadság és az emberi méltóság ellen intézett támadásként is értelmezhetõk. Az ember pusztán csak amiatt, hogy embernek születik – azaz a Teremtõ Isten képmása, nem pedig kutya lesz –, a jog értelmében is olyan elidegeníthetetlen jogok birtokába jut, amelyek megvédik attól, hogy akár az állam, akár a szomszéd, akár a munkaadó, akár a sajtó felnyissa leveleit, megszabja öltözködését, lakóhelyválasztását, eldöntse, hogy kiben vagy miben higgyen, milyen politikai nézeteket valljon. Ezzel szemben ezek a mûsorok azzal szórakoztatnak, hogy a nézõ kihallgatja mások beszélgetéseit, belsõ motívumaikat fürkészi, meglesi õket legintimebb helyzeteikben. A szereplõk önmaguk mondtak le ezekrõl az alapvetõ jogaikról, ám egy olyan helyzetben, amikor ellenállhatatlan csábításnak tették ki õket (nyolc-kilenc évi átlagjövedelem), illetve az elõbbiekben felvázolt „laboratóriumi” kísérletek következményeivel (akár maradandó pszichés károsodás) nem voltak tisztában. (Ezeket felmérni csak utólag lehet.)

Az amerikai, illetve más nyugat-európai országokban levetített mûsorokkal kapcsolatban többen megjegyezték, hogy ezekben több „méltósággal” viselték az emberek a rabságot, nem vetkõztek ki annyira magukból, mint nálunk. Maximálisan egyetértünk azokkal a nézetekkel, melyek szerint a Big Brother és társai Magyarországon olyan közegbe érkeztek, ahol az emberek épp hogy elkezdték megtanulni a magánszféra tiszteletét, ahol épp hogy véget ért a „mindenki mindenkit figyel” idõszak. Hazánkban a magánélet feltétlen tisztelete sokkal inkább csak elvi-jogszabályi szinten érvényesül, s nem képezi a mindennapi társadalmi normák részét; rendkívül fejletlen még a mentálhigiénés és a kommunikációs kultúra, mivel nagyon kevés hangsúlyt tettek eddig a fejlesztésére – s mindezek miatt a magyar emberek egy része szélsõségesen extrovertált, hajlamos egyrészt a teljes feltárulkozásra, másrészt a másik lelkivilágának gátlástalan kutatására. Míg az egészséges személyiségnek vannak titkai, a magyarok egy részének emberképe a gátlástalan feltárulkozást tartja õszinteségnek és jóságnak. Ebben az országban, ahol sokan jogos és személyes sérelemnek veszik, és gyûlölettel reagálnak arra, ha szomszédjuk nem átlátható kerítést épít kertje köré („elzárkózó”); ebben az érzékeny társadalmi szakaszban, a diktatúrából a szabadságba való átmenetben a szóban forgó mûsorok csak tovább lazítják azokat a morális gátakat, amelyek tiltják a más emberek életébe való beavatkozást. A Big Brother „gyönyörûsége” nem más, mint a pletykálás, a mások kitárgyalása, a mások dolgába avatkozás édenkertje.

Szignifikáns mások

„A Magyar Köztársaságban minden gyermeknek joga van a családja, az állam és a társadalom részérõl arra a védelemre és gondoskodásra, amely a megfelelõ testi, szellemi és erkölcsi fejlõdéséhez szükséges.” (A Magyar Köztársaság alkotmánya)

Ha az egészen fiatal (2–12 éves) generációt vesszük figyelembe, azért nem „vészharangkongatás” a valóság show-k destruktív hatásáról beszélni, mert ebben az életszakaszban az utánzásos, azonosulásos tanulás a jellemzõ. Kamaszkorig ugyanis a gyermekek a számukra érzelmileg fontos vagy valamilyen szempontból érdekes személyek, az úgynevezett „szignifikáns mások” konkrét cselekvéseinek utánzásával tanulnak. (A szívderítõ folyamat az apa cipõjében botladozó kisfiú, vagy az anya kistáskáját cipelõ kislány látványával indul…) Mindeközben a szülõ (vagy tanár néni, mesefigura, híres ember) értékrendjének, attitûdjeinek az átvétele is megtörténik: a gyermek azt kezdi szeretni, amit a papa is szeret, s elítéli azt, amit apja is elítél. Esténként a szülõk mellett „valóvilágozó” kisgyerekek „hétköznapi hõseink” drámajátékát figyelve kétségtelen, hogy sok olyan mintát kapnak, melyeket jobb lenne, ha nem tanulnának el…

Nyílt titok, hogy a reality show-k megcélzott rétege a fiatalok generációja – kamaszkortól a harmincas éveiket taposókig. A 14–16 éves fiataloknak a szexjelenetek, míg az idõsebb generációnak az „életszerû közeg” a legvonzóbbak a valóságshow-k világában – derül ki az MTA Szociológiai Intézetének kutatásából. A kutatás vezetõje szerint arra a kérdésre, hogy miért vonzóak ezek a mûsorok, a fiatalok a szexjeleneteket hangsúlyozták: újdonság és vonzó a számukra, hogy fõmûsoridõben ott van a képernyõn a testiség, és obszcén dolgokról a maga nyerseségében beszélnek a szereplõk. (Az esetleges illúziók lerombolása végett említsük meg, hogy a szóban forgó mûsorok „magvas” témái tízperces idõszakaszt véve a következõképpen alakultak: a pizzakészítés rejtelmei, ki kinek az ölébe ült bele és miért, erre ki lett féltékeny, nemi szervek, végül káromkodás…) A felmérés szerint leggyakrabban használt szavak („latin bika”, „jacuzzi”, hogy csak a legenyhébbeket említsük) már beépültek a fiatalok szókincsébe.

Kamaszkorban az utánzásos tanulás némi változáson megy át: a szülõk helyét egyre inkább a sztárok, illetve az osztálytársak veszik át. A serdülõkor és az azt követõ ifjúkori szakasz rendkívül képlékeny: az identitáskeresés korszaka ez. Különösen nehéz ez az életkor olyan idõkben, amikor értékválság van, sõt, amikor minden érték tagadása a jellemzõ.

Ezek a serdülõk nemegyszer úgy képzelik (amint keretes írásunk is illusztrálja), hogy ezek a világok tényleg a valóságot, a felnõttek világát jelentik. Irreális kép alakul ki bennük az életet illetõen: nem érzékelik még, hogy a nem érték alapú „hírnév”, amire a szereplõk szert tesznek, rendkívül mulandó, hogy a valós életnek fontos része a kemény, kitartó munka is, hogy a szereplõk az állandó kamerázás következtében egyáltalán nem viselkednek természetesen, ráadásul a nagy nyeremény érdekében sokféle motívum mozgatja õket.



14–16 évesek a valóságshow-król
No comment...

H. E. (Kecskemét), 14 éves „Amióta csak elkezdõdött, rendszeresen nézem a Való Világ Show-t, persze csak fõidõben, a késõ esti kiadást már nem, mivel akkor már alszom. Nagyon tetszik a mûsor, napról napra jobban megismerem a szereplõket. Nagyon sajnálom, amikor valaki kiesik, no de errõl szól az egész. Kedvencem a Majka, jól néz ki, másrészt tetszik a stílusa. A suliban gyakran beszélgetünk a valóság show-król, bár megoszlik, hogy ki melyik csatornát nézi...”
N. J. (Tiszaalpár), 15 éves „Az elejüktõl kezdve nézem a televízióban a valóságshow-kat. Általában egy idõben adják le õket, a szünetekben csatornát váltok, így a másikból is elcsípek néhány pillanatot. Valószínûnek tartom, hogy ilyen a felnõtt valóság. Úgy gondolom, a való életben is szövõdnek barátságok, szerelmek, akadnak harcok és küzdelmek is.”




Lelki pótlék, ajzószer

A valóságshow-k felnõtt nézõtáborát szemügyre véve érdekes keresztmetszet rajzolódik ki szemünk elõtt. Vannak olyanok, akik egy percet sem hajlandóak végignézni, már az alapötlet felvázolása is meggyõzi õket arról, hogy egy ilyen mûsor csakis a legrosszabbat hozhatja ki az emberekbõl. Önmaguknak sem akarnak nehéz perceket okozni azzal, hogy mások szenynyes életében turkálnak. Megértették – hogy egyiküket idézzem –, hogy olyan játék ez, amelyben mindenki veszít. Tény, hogy vannak ilyen emberek is, ám sajnos, nem elegen…

Feuer Mária pszichológus elemzése egy másik rétegre hívja fel a figyelmet. Szerinte a „való világok” különösen az életgyáva emberek esetében élveznek nagy népszerûséget. „A reality show az életgyáva ember sorsának helyettesítõjévé válik. Az ilyen ember szeretne bizonyos dolgokat megtenni, de nem mer. Rendszerint azzal a szereplõvel azonosul, aki a legagreszszívabb és a legrámenõsebb. Vele együtt vállal fel helyzeteket, együttesen jól odamondanak a másik félnek.”

Megint mások, a szürke, kiüresedett, sok bajjal terhelt életû emberek a képernyõn sokszor még náluk is szerencsétlenebb, tanulatlanabb, nyomorultabb embereket látnak – ez ennek a rétegnek ad valamiféle „felsõbbségi” tudatot.

Sok szakértõ szerint az adás egyértelmûen alkalmas pszichésen beteg emberek perverz hajlamainak a kiélésére. Ennél a rétegnél a mûsor egyfajta ajzószerként mûködik – kifejezetten a szexuális történések, a testi intimitások kedvéért nézik az adást. „Mivel a reality show-k felpiszkálják a szunynyadó animális ösztönöket, sokkal több e csoportba esõ nézõ van, mint azt sejtenénk. Ezekre az emberekre – legyenek bár a mindennapok példás családapái vagy családanyái – kifejezetten rombolóan hat a mûsor. S mivel az emberek nagy részén csupán vékony máz a humánum és a jól szocializáltság, ez a kényes réteg igencsak könynyen felpattogzik, és hamar felszínre kerül a durva s immár nem virtuális valóság” – állítja Feuer Mária. Tapasztalatunk szerint ezek a mûsorok sok munkahelyen „háttérzeneként” szolgálnak a mindennapi feladatokhoz. Fodrásznál, fogorvosnál, autószervizben, irodákban azt a célt szolgálják, hogy alapzajt adjanak – monotonitásuk, kicsinyes, pitiáner témaviláguk nem sok figyelmet von el –, ám a legtrágárabb vagy „legforróbb” részeknél mindenki odakapja a fejét, hogy néhány perc erejéig izgatottan beszívhassa a való világ ópiumos levegõjét…



Keresztény vélemények a Big Brotherrõl Brazíliában

Akinek még maradt kedve viccelõdni, az egy fõre jutó „bruttó nemzeti termék” rövidítését a „bruttó nemzeti terheltségre” fordította, amikor „BBB” címmel ez év februárjában a brazil Globo csatorna mûsorára tûzte az ekkor már huszonegy országban forgalmazott, holland „kultúrmocskot”. „A Big Brother újrahasznosított konzervszemét, amit a konkurenciától rettegve elõrehozott mûsoridõben nyomatnak” – írta Nirlando Neirão kevéssel a mûsor brazil bemutatkozása után. Igaz, senki nem vitatja, hogy kereskedelmi szempontból roppant hasznos döntésrõl volt szó.

Az óriás tévécsatorna – amely az elsõ és második generációs szappanoperák fõ producere és forgalmazója hazánkban is – a bemutatás hetében 57 százalékos nézettségi mutatójával valóban tarolt a reklámbevételekkel. Talán ezért is keltett nem kis riadalmat, hogy az SBT tévétársaság „helyi” kiadású valóságshow sugárzásába kezdett. Az új, Mûvészek Háza címû produkció megosztotta a piacot, de korántsem forradalmasította azt a tévémûfajt, amely fajsúlyosnak éppen továbbra sem nevezhetõ.

Idézett kritikusunk szerint a „Globo útjára bocsátotta azt a Boeinget, amely kormányozhatatlanná vált, és röviddel a felszállás után röppályájából is kiderült, hogy fedélzetén olyan tálib utasok ülnek, akiknek a pénz az õ Allahjuk és a magamutogatás a prófétájuk”. Könnyen lehet – vélik a helyi jó érzésû „széplelkek”mellett elsõsorban keresztény publicisták –, hogy a célba vett új kettõs toronyban nagyobb baj történhet, mint az eredetiben. Mára a „tévé a nép kokainja”, s már nem is a puha, hanem a kemény droghoz csalogatják a nézõket. Ahhoz, hogy valaki „kukkolóvá” váljon, ráadásul nem is kell feltétlenül úgy viselkednie, hiszen bõven elég, ha csak elõbb „bele-belekukkant” érdeklõdve. Aztán már úgyis ottragad. Egyes pszichológusok szerint ugyanis az emberek 90 százaléka voyeur, szemmel élvez, és „alkatilag” kíváncsi a szomszédjára, a piti titkokra és a lopva kapott szexre. „Aki négykézlábra állítja az ország tévénézõ társadalmát, hogy leskelõdjön a kulcslyukon keresztül, és a nyálát csorgassa, az nem az érintett csatornák programigazgatója, hanem a média egésze” – vallják egyre többen az írástudók felelõsségérõl. Ebbe beleértik azt az újságíró-társadalmat is, amely a médiának bár úgymond „nemesebbik fele”, mégsem tiltakozott idejében. Be kellett volna bizonyítaniuk, hogy az új „boldogságdrog” milyen veszélyes is valójában.

Vera Silva szerint nemcsak hogy nem „valóság” az, ami a képernyõ elõtt zajlik, hanem „feltárja az emberekben rejlõ rosszat, hogy az még több erõszakot termeljen, és kedvére tegyen a perverzeknek és a szadistáknak”. Egy másik, szintén sarkított vélemény szerint „e kollektív maszturbáció egyetlen célja az, hogy gúnyt ûzzön a valóságból”.

(Rákóczi István)



Big Brother-szankciók – nemzetközi kitekintés

Törökország: A Big Brother török változatának sugárzását a médiahatóság egy napra felfüggesztette (és további, még szigorúbb szankciókat is kilátásba helyezett) annak a fiatalokra gyakorolt káros tartalma miatt. Indoklásukban kifejtették, hogy a mûsor sérti az általános erkölcsi normákat, a magánélet tiszteletben tartását és a hagyományos török családi értékeket.

Görögország: A Big Brother és a Bár adását három napra felfüggesztette a médiahatóság a magánélethez való jog megsértése, illetve a szexuális és a gyermekekre káros tartalmú jelenetek miatt (a döntést egy nappal késõbb a bíróság megváltoztatta).

Portugália: Az egyik televíziós csatorna Bár címû valóságshow-ja váltott ki komoly felháborodást. A médiahatóság megállapította, hogy a mûsor nem felel meg az alapvetõ etikai és törvényi kívánalmaknak. A hatóság megállapításai szerint a csatorna (továbbá az az adó, amelyik a Big Brothert sugározta) erotikus jeleneteket mutatott be este tíz óra elõtti hírmûsorokban, sértette az emberi méltóságot, és gyerekekre káros tartalmat sugárzott, továbbá több ponton megsértette a médiatörvényt. A felügyelõbizottság a mûsorszolgáltatás két hónapos felfüggesztését helyezte kilátásba.

Németország:Politikusok is kérték a médiahatóság (DLM) beavatkozását az emberi méltóság megsértése miatt a Big Brother alkotmányellenességére hivatkozva. A hatóság nem látta szükségesnek a beavatkozást, de meggyõzte a mûsorkészítõket, hogy biztosítsanak napi egyórás magánéleti szünetet a szereplõknek.

Anglia: Az ITC (Független Televízió Bizottság) módosította a mûsorszabályzatot, elõírva, hogy tiszteletben kell tartani az emberi méltóságot, nem lehet az embereket feleslegesen kihasználni, szükség nélkül szorongásban tartani, sem pedig a nézõket „kukkolóvá” alacsonyítani, mások nyomorúságának rovására.

Franciaország: A Big Brother francia változata (Loft Story) komoly vitát váltott ki, és a CSA (médiahatóság) beavatkozását eredményezte. A hatóság az emberi méltóság védelmében felszólította a mûsorkészítõket, hogy biztosítsák a résztvevõknek a magánélethez való jogot. Ennek alapján a játékosok napi kétszer egy óra „kameramentes” idõszakhoz jutottak. A CSA felszólította a mûsor készítõit, hogy ne a kizárásra, a „kiszavazásra” helyezzék a hangsúlyt. Arról szavazzanak, akit a játékban szeretnének tartani.

(ORTT)

 

 
HALOTTAIM EMLÉKÉRE...
HALOTTJAIM EMLÉKÉRE
 
giff

 
CHAT
Üdvözletem, Az elmúlt egy óra üzeneteit tárolja csupán a chat. Kérem, ezt figyelembe venni
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Bihari Andrea Művésznő festménye.
Örülök, mindig jó szívvel, Tisztelettel...
 
Az Ön Tiszteletére...mert emlékezem
 
Gyönyörűséges látvány
Kedvencem
 
továbbá

 

 

 

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
A blogban még nem található bejegyzés.
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
Archívum
A blogban még nem található bejegyzés.
 
CIGÁNY VAJDA JÓL MONDJA/ megtekinthető a videó/
 
Linkek / Kedvencek2
 
ELKOPTAM MÁR, UTAMAT JÁRVA!
Meddig járom még utam? Talán ameddig a sarum bírja.
 
HÍRLEVÉL
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
G-MAIL BELÉPÉS
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
NÉVNAP

 





 

Google

 

 

 

Cathérine Deneuve a tévében

 

 
NAPTÁR
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
SMS- HÍRDETŐFAL
 
képes
Tartalom
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?