1. cikk alma-spenót a szívért. 2. MIRE JÓ A HÁROMSZÍNŰ ÁRVÁCSKA? 3. rozmaring
2014.05.19. 22:49
Meglepő, de koktéljuk csodákra képes
Napi egy alma a doktort távol tartja – a mondás még mindig igaz, és még inkább, ha az alma mellé egy adag spenótot is fogyasztasz, állítja a University of Western Australia kutatóbrigádja. És hogy miért van ez így? Azért, mert az alma és a spenót összetevőiből nem más jön létre, mint nitrit-oxid, egy olyan anyag, ami talán a legnagyobb mértékben járul hozzá a kardiovaszkuláris és mentális egészséghez.
Egy kis kémia
A flavonidokban gazdag alma és a nitrátokkal tömött spenót együtt képesek arra, hogy a nitrit-oxid szintjének emelésével felgyorsítsák a véráramlást és frissítsék a vért, ami pedig azért fontos, mert a kardiovaszkuláris rendellenességek és az agy patológiai kondícióinak problémái esetén egy dolog szinte mindig felfedezhető a pácienseknél, ez pedig nem más, mint az NO-szint megbillent egyensúlya. Ez az oka annak is, hogy a szívrendellenességekkel és mentális gondokkal küzdő betegeknek gyakran ajánlanak gyümölcs- és zöldségdiétát, hogy a nitrit-oxid szintje újra kielégítő legyen a szervezetükben. A szakértők a kísérletek során harminc nőt és férfit vetettek alá a spenót-alma diétának, és az eredmény kiugró volt: mindenkinél egységesen megfigyelték a az NO-szint drasztikus növekedését a vérplazmában, valamint a vizeletben is egyértelműen kimutatható volt a nélkülözhetetlen összetevő markánsabb jelenléte.
Egy recept, amit a szíved is szeretni fog
Bármilyen különösen hangzik is, a spenót-alma kombóból remek salit készíthetsz néhány csepp citromlé vagy gyümölcsecet segítségével, de hogy más ötletet is adjunk, íme egy szuper recept, amit nagyon egyszerű elkészíteni, és nem mellesleg isteni finom is.
Almás-spenótos csirkemell
Hozzávalók: 3 feldarabolt csirkemellfilé, 1 fokhagyma, 1 teáskanál mustár, 1 alma, 3 marék spenót, 2 evőkanál almaecet, olívaolaj, fűszerek.
Elkészítés: A kockákra vágott csirkemellet megszórjuk a fűszerekkel, aztán az olívaolajon fehérre pirítjuk, majd félretesszük. Ugyanabban a serpenyőben összedolgozzuk a meghámozott és kockára vágott almát, a fokhagymát, a mustárt és az ecetet, az egészet felforraljuk, majd még nagyjából 5 percig pároljuk. Ezután hozzáadjuk a spenótot is, és további 2-3 percig főzzük, végül belekeverjük a csirkemellkockákat, és salátával vagy barna rizzsel, melegen tálaljuk.
MIRE JÓ A HÁROMSZÍNŰ ÁRVÁCSKA?
Az ibolyafélék családjába tartozó háromszínű árvácskát (vadárvácska, lat. Viola tricolor) megtalálhatjuk még, mint császárszakáll, papszakáll, macskaszem, császárvirág vagy szentháromságfű.
Egyéves vagy évelő növény, a földtől mindössze 10-14 cm-re emelkedik, ovális levelekkel és 5 egyenlőtlen, különböző színű (sárga, fekete, kék, ibolya) szirommal.
GYÓGYHATÁS: LÉGUTAK, BŐR, VESE
Amire ajánlják: hörghurut, asztma, szamárköhögés, veseproblémák, ekcéma, csalánkiütés, furunkulózis, székrekedés.
Hatóanyagai: flavonoidok (violaxantin), szaponin, szalicilsav, karotinoidák, antociánglikozidát, tanin, illóolajok, metilészterek, cseranyagok, ásványi sók, A- és C-vitamin. Alapvető vértisztító hatású, mivel eltávolítja a vérben levő toxinokat. Enyhe vízhajtó, fellazítja és eltávolítja a légúti váladékot, emellett pedig enyhe hashajtó hatású.
MIRE AJÁNLJÁK?
Komplex hatása által, forrázata többféle krónikus betegségre hatásos: hörghurutra, asztmára, reumás megbetegedésekre. A hideg évszak betegségeire érzékenyeknél is kiemelkedő hatásokat lehet elérni vele (kiváltképp a nátha és bronchitisz esetén).
A belőle készült tea kiváló elixírje a bőrbetegségeknek, szinte bármilyen bőrproblémára jótékony hatással van. Kúraszerűen fogyasztandó 1-3 hónapig, minden nap 1-2 l-t fogyasztva belőle.
FELHASZNÁLÁS
Porcelán- vagy üvegedénybe teszünk 2-3 kanál apróra vágott vadárvácskát, majd felöntjük fél liter forrásvízzel vagy szénsavmentes vízzel. Szobahőmérsékleten hagyjuk ázni estétől reggelig, majd leszűrjük. A visszamaradt növényt fél liter vízzel leforrázzuk, és miután kihűlt, ezt is leszűrjük. Végül összeöntjük a két részt, így körülbelül egy liternyi teát kapunk, amit egy nap alatt ajánlott elfogyasztani.
Ellenjavallatok: nincs
Forrás:http://filantropikum.com/mire-jo-a-haromszinu-arvacska/
________________________________________
A rozmaring (Rosmarinus officinalis) annak ellenére, hogy inkább a mediterrán éghajlathoz alkalmazkodott mégis szinte egész Európában elterjedt növény. Az ókorban, mint gyógynövényt, fűszert használták, de egyes rituálék elengedhetetlen aromanövénye is volt. Európában a rozmaring ágacskák égetése a kórházakban a levegő fertőtlenítésének egyik módja volt. Antiszeptikus hatása miatt az élelmek tartósítására is használták.
MILYEN AKTÍV HATÓANYAGOKAT TARTALMAZ?
A virágok nagy mennyiségben tartalmaznak illóolajokat, mint a cineol, camfen, bornil acetát, alfa-pinen. Ezen hatóanyagok a gyulladáscsökkentő, anti allergén, fertőtlenítő és gombaölő hatásuk miatt közismertek. A növény nagyon gazdag B vitaminokban, de magas az A és C-vitamin tartalma is.
HOGYAN TARTÓSÍTHATÓ?
Mivel egy kerti növény virágládában is termeszthető. A leveleit és a virágát gyűjtsük be. Az aktív hatóanyagok koncentrációja a legmagasabb a levelekben a virágzás előtti időszakban. A friss levelek tasakokban a mélyhűtőben tárolhatók, vagy megszáríthatók. Ilyenkor száraz napfénytől elzárt helyen a legjobb tárolni őket a kedvező tulajdonságaik megóvása érdekében.
KONYHÁNK ELENGEDHETETLEN KELLÉKE
Aromás kellemesen keserű íze miatt ajánlott saláták, levesek, zöldségtálak, húsok ízesítésére. Nagyon jól kiegészíti a paradicsom, a padlizsán a sült krumpli, a tök ízét.
JÓL MEGÁLLJA A HELYÉT, MINT GYÓGYNÖVÉNY
A legtöbb ilyen készítmény tea, illóolaj, vagy alkoholos kivonat formájában kapható.
HASZNÁLATA KÜLSŐLEG:
Izomfájdalmak, reuma, kimerültség, égési sebek, sebek, fehérfolyás, hajhullás, korpásodás ellen (borogatással) használható. Gyengén látás esetén rozmaringos szemfürdő ajánlott.
Figyelem terhesség esetén nem ajánlott a használata, mert nagy adagban a terhesség megszakítását idézheti elő.
HASZNÁLATA BELSŐLEG:
Szívérrendszeri ajánlatok: Szívidegesség, szédülés, magas koleszterin, magas vérnyomás, szívritmus- zavar.
Gyomorbél bántalmak: bélfertőzés, vastagbélgyulladás, krónikus hasmenés, puffadás, emésztési nehézségek, gyomor- bélgörcsök, májbetegség, májcirrózis, epekő, epehólyag-gyulladás,
Más kórfolyamatok: fájdalmas menstruáció, általános gyengeség, memóriazavarok, bőr- és bőrnyálkahártya-gyulladás, légúti megbetegedésekre, ideggyengeség, végtag- gyengeség.
Figyelem: nagy adagban veszélyes, epilepsziásoknál nem alkalmazható!!!!!
__________________________________________
Minél többet tudunk meg a vízitormáról, annál valószínűbb, hogy a mustár-család eme ízletes tagját bevonjuk mindennapi étrendünkbe.
A VÍZITORMA (NASTURTIUM OFFICINALE)
Látni fogjuk, hogy a vízitormára (Nasturtium officinale) és a kerti zsázsára (Lepidium sativum) történő hivatkozások gyakran egy és ugyanazon fűszernövényre utalnak. Néha a vízitormát az élelmiszerboltokban ténylegesen kerti zsázsának nevezik. Számít ez valójában? Nem igazán. A kertészek, séfek és az otthoni szakácsok mindkettőt szeretik termeszteni, és mindkettővel egyforma mértékben szeretnek főzni.
A vízitorma javítja a táplálkozást, ugyanakkor egyedi, borsos aromát kölcsönöz az ételeknek.
Vízinövény lévén, a vízitormának magas nedvességtartalomra van szüksége. Tavak és patakok mentén nő, de virágcserépben is lehet növeszteni, ha az alját 5-8 centiméternyi vízben tartjuk. Növekedésük során a szárai oldalhajtásokkal szaporodnak. Gyűjtésekor az a legjobb, ha nem vágjuk túl alacsonyan a szárát, hogy az oldalhajtások tovább tudjanak növekedni. Az üzletben vásárolt vízitormát, ha megvannak a gyökerei, el lehet ültetni, esetleg pár napig frissen el lehet tartani, ha vízbe helyezzük.
Az angliai Országos Kertészeti Szövetség (NGA) szakemberei szerint, a vízitorma a tiszta, mozgó vizet részesíti előnyben. „Az első betakarítást 30-45 nap után kellene végezni, a következőket pedig 40-80 napos időszakokban.”
Nem hiába intik az embereket arra, hogy „Egyél sok zöldséget”, hiszen egészségesebbek lehetünk általuk. A vízitormát is adjuk hozzá a listánkhoz! A vízitorma is a rák ellen harcoló, keresztes virágú zöldségek közé tartozik.
A vízitorma hasznos növényi tápanyagokat tartalmaz, és az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint csupán 10 szál vízitorma (25g) kiváló K-vitamin – 63mcg (78%-DV)- , A vitamin – 798IU (16%-DV), és C vitamin-11mg (18% DV) forrással rendelkezik. Ugyanakkor a vízitorma sok más tápanyagot is tartalmaz, mint a kalcium, magnézium, kálium, tiamin, riboflavin, folsav, és 18 féle fontos aminosavat.
Gyógynövényként a vízitormát a világ minden táján már régóta használják otthoni gyógynövényes kúrákra. A növény friss, föld feletti szárát, illetve nedűjét, a következőkre használhatjuk:
Tüdőbetegség ,TBC, tüdőgyulladás, tüdőtisztító:
A vizitormának rendkívül magas az antibiotikum tartalma. Ennek köszönhető, valamint a magas A vitamin tartalmának, hogy a legjobb gyógyszer a gyulladásokra.
Érrendszeri betegségek:
Az érrendszeri betegségek a helytelen táplálkozás következményeként alakulnak ki. A véredények falai elveszítik rugalmasságukat a lerakodás következtében. A kapilláris erek eldugulnak az agyban, a szemben és a vesékben. Emelkedik a vérnyomás. Rosszabbodik a helyzet a szív környékén is. A vizitorma-lével más zöldség-lé keverésével hozzájárulhatunk ahhoz, hogy csökkenjen a vérnyomást, tisztítsuk a vért és véredényeket. Nemcsak az érelmeszesedést gyógyíthatjuk, de más érrendszeri betegségeket is.
Rákbetegség:
Azok a zöldségfélék, amelyek sok ként tartalmaznak, természetileg rákellenes gyógyítást végeznek a szervezetünkben. Ezt a cysteine és methionine kén aminó savak teszik lehetővé, mert, létfontosságúak a test számára. Ezeket az aminosavakat a test nem tudja előállítani, a kén tartalmú ételeinkből jutunk hozzájuk. Mivel testünk minden sejtje tartalmaz ként, a nem elégséges ellátás következtében válhatnak sebezhetővé az oxigén szabadgyökök számára a sejtek. A test védelméhez hozzájárulnak az A, C és E vitaminok is, amelyek szintén megtalálhatók a zsázsában, illetve közeli rokonában, a vizitormában.
Alacsony vérnyomás
Kevés élelem hat az alacsony vérnyomásra, a zöld leveles zöldségfélék között találunk néhányat, amiben van elegendő cukor is és elég sót is tartalmaz, hogy a magas vérnyomást csökkentse, az alacsonyt pedig fölemelje legalább az elfogadható határig. A vízizorma is ilyen zöldségünk, különösen nyári melegben ajánlatos figyelembe venni ezt a tulajdonságát.
Tisztítja és erősíti a vért:
A tavaszi nagytakarításból a vizitorma is alaposan kiveheti a részét. A többi legkorábbi növényekkel, így salátalével, spenót lével, valamint a gyermekláncfű levele összegyûjtése után a kicentrifugázott lé megszabadítja a vért az összes salaktól és lendületet ad az egész szervezet megújulásának. Ezeket a friss leveleket mindennapi salátánknak is elfogadhatjuk, hogy frissen tartsa a vért, amíg a többi zöldségféle fogyasztására rá nem térhetünk.
Aranyér:
Aranyér bántalmakra, de különösen a vérzés csillapítására használjunk vizitorma-lét, fehérrépa és spenót zöldje kicentrifugázott levével. A bennük levő nagy kalcium tartalom, vas és vitamin tartalom mind a gyógyulást szolgálja.
Belső elválasztású mirigyek:
A vizitorma hatalmas mennyiségû ként tartalmaz, valamint annyi jódot, hogy a két elem keveréke kitűnő támogatást nyújtson a belső elválasztású mirigyek mûködéséhez. Ha valakinek baja van a pajzsmirigy működésével, legjobb ha egy időre kúraszerűen fogyasztja a vízitorma levét, más zöldség-lé társaságában.
Emésztő rendszer, epe és máj, tisztítja a beleket:
Ha az étkezéssel fogyasztunk vizitorma-lét, könnyebb lesz az emésztésünk, mert elősegíti a gyomor és a belek munkáját ehhez K vitamin tartalma is hozzásegíti, amely négy féle fehérje megemésztésében nyújt segítséget. Hat továbbá a máj működésére és az epekiválasztásra. Közvetetten hat a koleszterin csökkentésére is, valamint megtisztítja a beleket a jelenlevő nemkívánatos baktériumoktól, bélférgektől.
Asztma, allergia, tüsszögés:
A vizitormában minden megvan ahhoz, hogy megtisztítsa a vért, az egész szervezetet, természetes antibiotikumot is tartalmaz. Ez a folyamat lehetővé teszi, hogy megszabaduljunk allergikus rohamainktól, tüsszögéstől és köhögéstől. A vitamin tartalmának köszönhetjük többek között, hogy az asztmatikus rohamok csökkentéséhez is lényegesen hozzájárul.
Fájdalmas vizelés, kőképzés megelőzése:
A fájdalmas vizelésnek több oka lehet. Homok és kőképződés a vesékben megelőzhető, ha zsázsa vagy vizitorma levét összekeverjük fehér répa levével. Ezzel a lével ugyancsak gyógyítható a fájdalmas vizelés, a húgyutak baktériumos fertőzése is, ami általában nemi betegségekkel jár.
Immunrendszer:
Ha néha egy-két vizitorma levelet teszünk a csokorba, gyûjtő utunk során a kertben, hogy elkészítsük a napi zöld italunkat, csupán ezzel a mozdulatunkkal meg tudjuk előzni a szokásos vírusos vagy baktérium-támadás következtében kialakuló meghûlést. Ezt azzal érjük el, hogy fokozatosan ellenállóvá tesszük szervezetünket, azaz éberen tartjuk immunrendszerünket a zsázsa-lével, mely rengeteg természetes antibiotikumot tartalmaz.
|