Mentőötletek + 2 különleges, finom recept!
Védett zugokban, melegebb helyeken hazánkban is sokan nevelgetnek fügefát, és nagy örömmel nyugtázzák, ha nem fagy el télen. Nyár végén viszont csappan a lelkesedés, hiszen hiába hoz gyümölcsöket, ha azoknak már nincs idejük beérni, és a fa tele van kicsi, kemény zöld gyümölcsökkel.
A füge érése örökös vita tárgya, egyesek szerint utóérik, mások éppen az ellenkezőjét állítják. A fügék akkor érnek, ha etilén gáz éri őket, amit természetes körülmények között maga a gyümölcs termel. Más utóérő gyümölcsökkel ellentétben, a fügére csak akkor hat az etiléngáz, ha már a késői fejlődési stádiumban van. Azaz az a gyümölcs, amelyiknél már megkezdődött az érés, akár a szobában is utóér, vagyis a puha gyümölcs szedés után édesebbé válik pár nap alatt, papíron kiterítve. Viszont a kemény, zöld füge nem fog utóérni.
Mit tehetünk, hogy ne legyenek éretlen fügéink?
Csipkedd le a hajtásokat. A fügefa az új hajtások végén hozza a terméseket. A csipkedést akkor ajánlatos elvégezni, amikor megjelennek az első levelek tavasszal. Ez a fajta csipkedés nem azt jelenti, hogy az egész hajtást lenyisszantjuk, hanem megkeressük a zöld, hajlékony új hajtásokat, és a felső leveles részt levágjuk úgy, hogy 5 leveles ág maradjon a növényen. A szezonban később is alkalmazhatjuk ezt az eljárást. Így kevesebb füge marad a növényen, aminek beérlelésére energiát kell fordítani.
Csökkentsd a fügék számát! Ha nyár közepén realizálod, hogy túl sok füge van a fán, és nem biztos, hogy beérnek, akkor ajánlatos megritkítani őket, hogy a növény a kevesebb gyümölcs érlelésére fordítsa az energiáját. A legkisebb, legzöldebb fügéket szedd le.
Olajozd be a fügéket! Segíthetjük a fügék beérését, ha egy kis olajjal megkenjük a gyümölcsöket! Ehhez némi olívaolajra lesz szükségünk, amibe egy ecsetet mártunk, és finoman megkenjük a füge alsó felén (szárral szemben lévő rész) lévő kis pötty környékét. Ezzel megakadályozzuk az etiléngáz elillanását és gyorsabb érésre ösztönözzük a növényt. Ilyen módon kezelve akár 2 nap alatt is beérhetnek a gyümölcsök, természetesen csak akkor, ha már amúgy is megindult az érési folyamat. A teljesen éretlen gyümölcsnél viszont akár lehullást is okozhat a módszer.
Zacskós banán módszer. A fügének min. 15 °C-os átlagos napi hőmérsékletre van szüksége az éréshez – ha ennél hidegebb van, a fa nyugvó állapotba kerül. Ha látjuk, hogy hideg idő közeledik, szedjük le a fügéket és tegyük őket egy papírzacskóba, egy banánnal együtt. A banán nagy mennyiségben termel etiléngázt, így segíti a füge érését (amennyiben már megkezdődött az érési folyamat).
Fogyasszuk őket zölden!
Két finom receptet mutatunk arra az esetre, ha mégis éretlen, zöld fügékkel kell valamit kezdenünk!
Szalonnás – zöld fügés tészta
Hozzávalók:
- kb. 450 g fettucine tészta (egyfajta szélesmetélt)
- 1 közepes hagyma, apróra vágva
- 340 g éretlen, zöld füge – megmosva és apróra vágva
- kb. 110 g pancetta (ami a sertés hasfalából készült, olasz fűszeres szalonna ), apróra vágva
- csipetnyi csípős pirospaprika pehely
- ½ bögre száraz fehérbor
- olívaolaj
- só
- reszelt parmezán
Elkészítés:
Egy serpenyőben hevítsünk olívaolajat, tegyük bele a hagymát, és pirítsuk üvegesre, majd adjuk hozzá a szalonnát és süssük még 2 percig, közepes lángon.
Adjuk hozzá a fügét és süssük, amíg a szalonna ropogós nem lesz. Öntsük hozzá a bort és főzzük, amíg az alkohol elpárolog, aztán sózzuk, és ízesítsük csípős paprikával. Öntsünk hozzá fél bögre vizet, és főzzük 15-20 percig, amíg a fügék puhák, barnák nem lesznek. Főzzük ki sós vízben a tésztát, a főzővizéből tegyünk félre fél bögrényit. A kifőtt tésztát tegyük egy serpenyőbe, a félretett főzővízzel együtt, és szórjuk meg reszelt parmezánnal. Tegyük hozzá a szószt, keverjük össze az egészet, hogy a szósz alaposan befedje a tésztát, és tálaljuk forrón, sajttal megszórva.
Dzsem éretlen, zöld fügéből
Hozzávalók:
- 1 kg éretlen, zöld füge
- 1 kg cukor
- 5 ½ bögre víz
- 1 citrom
- 4 szegfűszeg
Elkészítés:
Mossuk meg a fügét, és távolítsuk el a szárát.
Töltsünk meg egy nagy lábost vízzel, és forraljuk a fügéket kb. 10 percig.
Hagyjuk kihűlni.
Ha már kihűlt, óvatosan, préseljük ki a fügéket, hogy megszabaduljunk a kellemetlen „éretlen” mellékíztől, majd még egyszer ismételjük meg a forralást és a préselést.
Forraljunk fel 5 ½ bögre vizet a cukorral együtt egy másik lábosban.
Tegyük bele a kispréselt fügéket és a szegfűszeget.
Forraljuk kb. 25 percig.
Végül adjuk hozzá a citromlevet és forraljuk még 5 percig.
Mihez kezdjek a fügével? Kisokos + 3 különleges recept!
Változatok a tápanyagban gazdag gyümölcsre.
A fügét minden bizonnyal a legtöbben szárított formában ismerik, hiszen a boltokban nálunk így lehet hozzájutni a legegyszerűbben. Aki viszont kóstolta frissen, az nem felejti a gyümölcs édes ízét, puha belsejét sem. Azon túl, hogy ízletes, a füge igazi tápanyagbomba, kiváló A- és B-vitaminforrás, de tartalmaz káliumot, és az emésztést segítő rostokat is.
A friss füge ugyanakkor nem tartozik az olcsó gyümölcsök közé, ezért a lelkes kertészek megpróbálják saját kertjükben nevelgetni a növényt. Sajnos a fügebokor fagyérzékeny, hazánkban gyakran elfagy, de védett helyen, melegebb zugban, sarokban akár nálunk is beérhet. Sőt, idén már Szedd magad! keretében szüretelhetünk is egy védett fekvésű, zalai völgyben.
A fügének is több fajtája, típusa létezik. Van, amelyik vékonyabb héjú, könnyen aszalható, de hamarabb romlik, mások pedig vastagabb héjúak, nem aszalhatóak. Hazánkban inkább a lila vagy barna árnyalatok ismertek, de létezik zöld, sárga füge is.
A szárított füge egész évben elérhető a boltok kínálatában, friss fügéhez inkább csak a piacokon, nagyobb szupermarketekben tudunk hozzájutni. A friss füge meglehetősen romlandó, minél előbb ajánlatos elfogyasztani. Hűtőben egy kicsivel tovább eltartható, de folyamatosan veszít az édes ízéből.
Vásárlásnál arra ügyeljünk, hogy a gyümölcs ne legyen nyomott, túl puha, de túl kemény se. Ne vegyünk sérült, zsugorodott fügét, és hagyjuk ott azt is, amelyiknek tejszerű folyadékot látunk a szára körül. Felhasználás előtt mossuk meg hideg vízben a gyümölcsöt!
Lássuk, mi mindent kezdhetünk a fügével – próbáljuk ki az alábbi 3 receptet!
1. Egyszerű magvas fügeszelet
Hozzávalók
A tésztához:
- 1/4 bögre zabpehely
- 1 bögre nyers mandula
- 1 bögre pekándió
- 1/4 teáskanál só
- 1 1/4 bögre kimagozott datolya
A töltelékhez:
- 230 g szárított füge, szár nélkül (és forró víz az áztatáshoz)
- 1 teáskanál narancshéj
- 1/4 teáskanál őrölt fahéj
- csipetnyi só
- 8-10 magozott datolya
Elkészítés
Melegítsük elő a sütőt 175°C-ra, és terítsük el a zabpelyhet a magvakkal a sütőpapíron. Süssük 8-12 percig, félidőben fordítsuk meg.
Amikor kihűlt, tegyük a zabpelyhet, a magvakat, a sót egy robotgépbe, és pépesítsük. Ezután tegyük félre a masszát és pépesítsük a gépben a datolyát is, végül a két masszát keverjük össze.
Terítsük el az így kapott tésztát egy tiszta sütőpapíron, és lapítsuk el a tetejét a kezünkkel. Tegyünk sütőpapírt a tetejére és sodrófa segítségével nyújtsuk kb. fél cm-esre, majd vágjuk két egyforma téglalapra a tésztánkat.
Tegyük a fügét egy keverőtálba, és öntsünk rá forró vizet. Áztassuk 3 percig, majd csöpögtessük le, de ne öntsük ki az áztatóvizet, tegyük félre.
Tegyük a robotgépbe a fügét, adjuk hozzá a narancshéjat, a fahéjat és a sót, és keverjük össze egy masszává. Adjunk hozzá a félretett áztatóvízből is, de csak annyit, hogy krémszerű állaga legyen. Édesítésként tehetünk hozzá datolyát vagy kókuszcukrot is, ízlés szerint.
A tölteléket tegyük a tészta-téglalapok közepére, kb. 2,5 cm vastagon, majd sütőpapír segítségével hengergessük fel a lapokat. A kész hengereket fagyasszuk legalább fél órán keresztül (de akár egész éjszaka), majd vágjunk belőlük szeleteket. Kb. 22-24 szeletet kapunk. Fogyasszuk azonnal, vagy tartsuk hűtőben jól zárható dobozban 1 hétig, a fagyasztóban 1 hónapig.
2. Fügés-fahéjas shake
Hozzávalók
- 1 bögre mandulatej (vagy más tejféle)
- 4-5 frissen vett, majd lefagyasztott füge
- pár db jégkocka
- 1/4 teáskanál fahéj
- 1/4 teáskanál vanília kivonat
- Ízlés szerint néhány csepp stevia vagy juharszirup, édesítéshez
Elkészítés
Tegyük az összes hozzávalót egy turmixgépbe és keverjük össze, amíg megfelelő állagú italt kapunk.
3. Hagymás fügelekvár
Hozzávalók
- 1 evőkanál olívaolaj
- 4 mogyoróhagyma, darálva vagy apróra vágva
- 1/4 teáskanál cukor
- csipetnyi só
- 25-30 dkg füge
- 1 evőkanál balzsamecet
- 1/3 bögre cukor
- 2 evőkanál barnacukor
- 1/4 bögre víz
- 1/4 bögre vörösbor (vagy víz)
- 1/4 teáskanál só
- csipetnyi fahéj
- csipetnyi szárított mustár (opcionális)
- 1/8 teáskanál bors
- 1 teáskanál borecet
Elkészítés
Keverjük össze az olívaolajat, a hagymát, a 1/4 teáskanál cukrot, a csipet sót egy közepes serpenyőben közepes lángon. Amikor sisteregni kezd, húzzuk félre egy kicsit. Gyakori kevergetés mellett főzzük, amíg meg nem barnul a hagyma széle.
Közben aprítsuk fel a fügét, vágjuk darabokra. Amikor a hagymák már elkészültek, keverjük hozzájuk a fügét és a többi hozzávalót. Váltsunk nagy lángra, amíg a keverék el nem kezd buborékolni, akkor tekerjünk közepes lángra. Gyakori kevergetés mellett pároljuk, kb. 20-30 percig, amíg az egész sima, tömött, dzsemes állagú nem lesz.
Sok a fügéd? Süssél pitét!
Egyszerre érett be a bokron a várva várt füge! Dömping esetére bevethetjük pite töltelékeként is.
Ettük frissen leszedve, egy részéből lekvár készült, a berzenkedők pite formájában fogyasztották, íme utóbbihoz a recept!
A tésztához:
- 40 dkg liszt
- 20 dkg vaj
- 2,5 evőkanál porcukor
- 1 csipet só
- 35 ml víz
A töltelékhez:
- 90 dkg füge
- 10 dkg cukor
- 3 evőkanál liszt
- 1 evőkanál citromlé
- 5 dkg olvasztott vaj
- fahéj és őrölt szerecsendió ízlés szerint
A tésztához a hozzávalókat összegyúrjuk, majd 2 egyenlő részre osztjuk és betesszük a hűtőbe. Célszerű szobahőmérsékletű vajjal dolgozni, akkor gyorsabb az összedolgozási folyamat.
A töltelékhez a fügét felaprítjuk (saccra 4-6 felé vágva), majd hozzáadjuk a többi összetevőt. Mi jó fahéjasan szeretjük, ezért 2 kávéskanál fahéj is került a keverékbe. A tölteléket további egy fél kávéskanál szerecsendióval bolondítottam meg, de e két fűszer nélkül is finom lesz a fügés sütink.
A tészta egyik felét 3-4 mm vastagra nyújtjuk és kibélelünk vele egy piteformát, majd jöhet bele/rá a töltelék! A tészta másik kinyújtott felével a pite tetejét borítjuk, itt a kézügyesség és a fantázia dominál (a rácsos szerintünk a legegyszerűbben elkészíthető változat, de volt, hogy konyhai kiszúróformával kivágott kiscicákat tettünk rá).
175 °C-ra előmelegített sütőben 50-55 perc alatt megsütjük. Ennyi idő alatt isteni krémes állagú lesz a töltelék, amihez a linzertészta is remekül passzol (esetleg még egy gombóc vaníliafagyi is). Egy szezonban többször is készül ez a csodás fügés desszert, egy probléma azonban van vele: sajnos nagyon hamar elfogy!