PICHLERNE GYÖNGYI LAPJA
PICHLERNE GYÖNGYI LAPJA
H
SZÉP MAGYARORSZÁG
 
Támogatás

     

KLIKK :) NAPI "LINK" AJÁNLAT:

ide érdemes regisztrálni, ez a lap, fizet! Jó kis zsebpénz mindenkinek. :)

 

 

 

gagner de l'argent

 

 

 
MENÜ
 
A HÁROM GYERMEKEM, TÜCSI, VIKI, ÉS BETTI.:)
Már felnőttek! :) Szépek, jók, egészségesek!!!
 
Drága szépségeim :)

Gyermekeimnek ajánlom: 

"Egy idő után megtanulod a finom különbséget a kézfogás, és az önfeláldozás között... És megtanulod, hogy a vonzalom nem azonos szerelemmel, és a társaság a biztonsággal... És kezded megérteni, hogy a csók nem pecsét, és a bók nem esküszó... És hozzászoksz, hogy emelt fővel és nyitott szemmel fogadd a vereséget: a felnőtt méltóságával, nem pedig a gyermek kétségbeesésével... És belejössz, hogy minden tervedet a mára alapozd, mert a holnap talaja túl ingatag ehhez... Egy idő után kitapasztalod, hogy még a napsugár is éget, ha túl sokáig ér... És megtanulod, hogy valóban sokat kibírsz... hogy valóban erős vagy... és valóban értékes." 

Veronica A. Shoffstall

______________________________________

 
 
Bocsáss meg Uram, hogy egykor nem ismertem fel a védőangyalt, akit küldtél mellém abban a nehéz órában. Olyan rémesen egyszerű volt, görnyedt háttal jött felém, porosan, kopott saruban, szárnyak nélkül, törékenyen.
Még csak nem is köszöntöttem. Lenéztem, elhúzódtam tőle! 
Ki gondolta volna, hogy karjába vesz, felemel, átölel, és megment engem, azon a nehéz órán.
 
Már figyelek! Bárki lehet... angyalod.
                                                           Pichlerne
 

_______________________________________

AMENNYIBEN TETSZETT A LAPOM, KÉREM ÍRJON A VENDÉGKÖNVEMBE...

 

 

 
sok pénz jön
 
PÁROM AZ IDEÁLOM.:)
RAJZ A FÉRJEMRŐL
 
Az én imádott Párommal:)
 
OKOSSÁGOK, VICCES MONDÁSOK A VILÁGBÓL, INNEN-ONNAN

Bölcsességek, és idézetek, melyek nem feltétlenül tetszetősek számomra, nem én válogatom, automatikus áradás. :) ...de azért bőségesen vannak köztük gyöngyszemek.

 

" "

 

______ . _______

 

KEDVENCEM MÉG AMI WINEHOUSE

Hogy egy Amyt kedvelő szavait idézzem:” Ilyen flegmán őszinte, hanyagul elegáns, szétesett mégis bűbájos és dögös énekesnő nagyon kevés van.”

 
 
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
LINKEK / A KEDVENCEK
 
LINKEK
 
HASZNOS LINKEK
 
számláló

látotagó olvassa a lapot.

 

 
JÖJJÖN MÁSKOR IS
Indulás: 2004-10-01
 
REKLÁMCSERE


ReklámCsere.hu - Reklámozza ingyen weboldalát!

 
MÁV TUDAKOZÓ
honnan:

hova:
mikor:


 
kÖNYV / MEK
Keresés a MEK-ben:

Szerző:
Cím:
Téma:



Szöveg:
 
Időjárás

 
Honnan?


 
Hangulatjelentés
Hangulatjelentés : Húúúúú, de érdekes.

Húúúúú, de érdekes.

érdekesség  2005.05.02. 23:11

Title goes here

Tesztelik a halálközeli élményeket
2003. szeptember 17. 15:51, Szerda, Richárd Balázs

Brit tudósok paranormális jelenségeket vizsgálnak. Szerdai bejelentésük szerint egy nagyszabású kísérletet szeretnének elindítani Angliában, hogy egyszer s mindenkorra tisztázzák, vajon kilép a lélek a testből a halál küszöbén, vagy nem.

A tervezett tanulmány olyan embereket akar megszólaltatni, akik túléltek egy szívleállást, hogy megtudják volt-e testenkívüli élményük, miközben a műtőasztalon feküdtek.


"Egy év leforgása alatt reméljük 100 emberrel tudunk vizsgálatokat végezni, akik elhagyták a testüket" - nyilatkozott Peter Fenwick az újságíróknak a Brit Tudományos Előrelépések Szövetségének éves ülésén. A kutatók terveik szerint 25 kórházat kérnek fel, hogy speciális tárgyakat és képeket helyezhessenek el kardiológiai egységeik körül. Minden túlélő, aki azt állítja, hogy testenkívüli élményben volt része, melyben rendszerint a mennyezet közelében lebegve figyelik az újraélesztési folyamatot, megkérdezik észlelték-e a tárgyak bármelyikét.

"Ha tényleg észlelték azokat, amikor az agy nem működik, akkor fennáll az az eset, hogy a tudat elszakadt a testtől" - mondta. Fenwick, aki ezekre az esetekre szakosodott, elmondta, hogy bőségesen el vannak látva szóbeli bizonyítékokkal a halálközeli, testenkívüli élményekről, azonban szűkében vannak a kézzel fogható adatoknak. "Úgy tűnik ezek az emberek képesek információkhoz jutni, miután elhagyják a testüket. Egyfajta lélek-látásról beszélnek" - tette hozzá.


Vajon az alagút végén lévő fény érzetét csak az agy oxigénhiánya miatt fellépő csőlátás okozza?
Azonban azt elismeri, ha senki sem észleli az elhelyezett objektumokat, akkor az egész elmélet halálra van ítélve, hogy stílszerűek maradjunk.
Robert Morris az Edinbourgh Egyetem parapszichológia professzora szerint van bizonyíték, hogy a hang, érintés és látás nem kizárólagos módjai a kommunikációnak. Elmondása szerint, több kísérletekben különösen érzékeny emberek képesek voltak nagy távolságokból kommunikálni, bár elismeri, hogy rengeteg szélhámos igyekszik profitálni ezen a területen.

Kapcsolódó cikkek:
· Megnyílnak az agy titkai (2003. augusztus 13.)
· Az akciójátékok fejlesztik vizuális képességeinket (2003. május 29.)
· Agysebészet Krisztus előtt (2002. augusztus 27.)

Title goes here

A Parapszichológia GYIK 2. része

Melyek a kutatás során alkalmazott fôbb megközelítések?

Mint a multidiszciplináris területeken általában, a parapszichológiában is számos útja van a kutatásoknak. Az öt legfontosabb módszer a következô:
  1. Kultúrtörténeti kutatás: a filozófiai vonatkozások megvitatása és a történeti háttér vizsgálata.
  2. Elemzô kutatás: nagy adatbázisok statisztikai értékelése.
  3. Esettanulmányok: személyes pszí-élmények beható vizsgálata, helyszíni kutatások, valamint a különbözô kultúrákban meglévô, pszível kapcsolatos elképzelések és gyakorlati eljárások összehasonlítása.
  4. Elméleti kutatás: a pszí matematikai, leíró és fenomenológiai modelljeinek kidolgozása.
  5. Kísérleti kutatás: pszí-effektusok laboratóriumi vizsgálata.
Bár az öt megközelítés mindegyike hozzájárul a terület fejlôdéséhez, a "kemény bizonyítékok" elsôdleges forrását a parapszichológiában is az ellenôrzött laboratóriumi kísérletek jelentik. A tudományos módszer szigorú kritériumait alkalmazva a kutatók az elmúlt hat évtized során egyre meggyôzôbb és meggyôzôbb adatbázist hoztak létre bizonyos pszí-jelenségek vizsgálatának eredményeibôl.

Ez alatt az idô alatt a megtervezett kísérleteknek több nagy típusát fejlesztették ki, néhány kiválasztott kísérletet pedig kutatók tucatjai több száz alkalommal végeztek el világszerte. A kísérletezés során némelykor pontosan megismétlik a korábban végzett kísérleteket; gyakoribb azonban, hogy elviekben hasonló, de több ellenôrzési lehetôséget nyújtó, illetve több kérdés megválaszolására alkalmas kísérleteket terveznek és végeznek el. Arról, hogy honnan tudjuk, hogy a pszí-kísérletek reprodukálhatóak, alapos összefoglalást olvashatunk Dean Radin The Conscious Universe (A tudatos univerzum) címu könyvében.


Melyek ma a legfontosabb pszí-kísérletek?

A népszeru könyvek és mozifilmek (pl. Szellemirtók) hatására sokan azt hiszik, hogy a pszível kísérletezôk ma elsôsorban a jólismert "ESP-kártyákat" használják. Ez egy 25 lapból álló kártyacsomag, melyben ötféle szimbólumot ábrázoló kártya található meg öt példányban: négyzet, kör, hullámvonal, kereszt és csillag. Ilyen kártyákat elsôsorban J. B. Rhine és munkatársai használtak a korai pszí-kísérletekben, az 1930-as évektôl kezdve egészen az 1960-as évekig. Az ESP-kártyák meggyôzô bizonyítékot szolgáltattak az ESP létezésére, ma már azonban ritkán használják ôket a szakemberek. A ma végzett kísérletek közül a következô négy bizonyult a legmeggyôzôbbnek és leggyümölcsözôbbnek:

PK véletlenszám-generátorokon

A pszichokinézisrôl (PK) az A. függelékben adunk részletesebb leírást.

Az elektronika és a számítógépkorszak beköszöntésével a kutatóknak lehetôsége nyílt arra, hogy nagymértékben automatizált kísérleteket tervezzenek az elme és az anyag kölcsönhatásának tanulmányozására. Az egyik ilyen kísérletben egy, elektronikus vagy radioaktív zaj segítségével muködô véletlenszám-generátor (Random Number Generator, RNG) egy adatsort állít elô, majd ezt az adatsort számítógépes programmal elemzik.

A tipikus RNG-kísérletben a kísérleti alany megpróbálja mentális úton megváltoztatni a véletlenszámok eloszlását. A kísérlet egyenértéku azzal a feladattal, hogy egy érme sokszori feldobásakor több fejet dobjunk, mint írást. Az elektronikus, számítógépesített kísérletnek természetesen számos elônye van a korábban végzett kutatásokhoz képest, melyekben még pénzérméket és dobókockákat használtak. Az RNG-kísérlet lehetôvé teszi a gondos tudományos ellenôrzést és az igen nagy sebességu adatgyujtést, ugyanakkor nagyfokú rugalmasságot biztosít.

Az adatbázis egy 1989-ben közzétett metaanalízise során az elemzôk 800 kísérletet értékeltek ki, melyeket a megelôzô 30 évben több mint 60 kutató végzett. Az effektus nagysága igen kicsinek bizonyult, de nagyon következetesen jelen volt; a teljesen véletlenszeru effektushoz képest a statisztikai eltérés a standard hiba kb. 15-szöröse volt. Annak valószínusége, hogy a megfigyelt effektus valójában nulla (vagyis nincs pszí), kevesebb mint egy az egybillióhoz. Ez azt igazolja, hogy az emberi tudat valóban képes egy véletlenszeru fizikai rendszer viselkedését befolyásolni. Továbbá, miközben a kísérlet minôsége az idôk során jelentôsen javult, a megfigyelt effektus nagysága nem változott ezzel összefüggésben -- ellentétben a szkeptikus bírálók egyik gyakori, de nyilvánvalóan alaptalan állításával.

PK élô rendszereken

Az élô rendszereken történô pszichokinézist bio-PK-nak is hívják, újabban egyes kutatók pedig a DMILS (Direct Mental Interactions with Living Systems, közvetlen mentális kölcsönhatás élô rendszerekkel) elnevezést alkalmazzák a jelenségre. Ma már az orvostudomány képes a szervezet belsô muködését különféle eszközökkel követni, az idegrendszer muködését például EEG-vel és biofeedback technikákkal. Ez lehetôséget nyújt arra, hogy megvizsgáljuk: vajon a biológiai rendszerek is befolyásolhatók-e mentális úton, hasonlóan a véletlenszám-generátorokon történô PK-hoz.

Az egyik legsikeresebb DMILS-kísérlet azt a sokak által ismert jelenséget vizsgálja, hogy az ember gyakran megérzi, amikor valaki nézi. A kísérletben a "nézô" és a "nézett" két, egymástól elszigetelt helyen tartózkodik, és a nézôt idônként megkérik, hogy egyszeruen bámuljon rá a nézettre. A "nézés" zárt láncú televíziós rendszeren keresztül történik. Eközben automatikusan és folyamatosan rögzítik a nézett idegrendszerének aktivitását. Az ilyen és ehhez hasonló DMILS-kísérletek összesített adatbázisa meggyôzôen bizonyítja, hogy egy személynek egy másik, tôle elszigetelt személyre irányuló figyelme jelentôsen serkentheti vagy csillapíthatja a nézett, ill. figyelt személy idegrendszerét, a nézônek adott utasításnak megfelelôen.

ESP ganzfeldben

Az érzékeléssel kapcsolatos pszí-jelenségek egyik elmélete szerint a "pszí-jelek" gyakran jelen vannak az agyban, de a normális érzékszervekbôl befutó idegrendszeri zaj miatt nehéz észrevenni ôket. A "ganzfeld" ("egész mezô", bôvebb leírást lásd a B. függelékben) technikát azért fejlesztették ki, hogy segítségével elnyomják ezt a külsô zajt, oly módon, hogy az érzékszerveket gyenge, semmiféle mintázatot nem tartalmazó, állandó inger hatásának teszik ki, mely a külsô világ zajait elnyomja. A tipikus ganzfeld kísérletben a telepatikus "adó" és "vevô" személy egymástól elkülönítetten foglal helyet, a vevôt ganzfeldbe helyezik, majd az adónak egy állóképet (vagy egy videoklipet) mutatnak, és megkérik, hogy mentálisan küldje el a képet a vevônek.

A vevôt megkérik, hogy -- miközben ganzfeldben van -- folyamatosan, szóban számoljon be minden mentális folyamatáról: képekrôl, gondolatokról, érzésekrôl. A küldési idôszak végén -- ez tipikusan 20--40 perc hosszúságú -- a vevôt kiveszik a ganzfeldbôl és négy képet mutatnak neki. A négy kép közül az egyik az, amelyet az adó küldött, a másik három ellenôrzést szolgáló "csapda". A vevô megkísérli kiválasztani a négy kép közül a valódi célképet. Ehhez a ganzfeldben átélt érzékleteit használja fel, ezek nyújtanak számára támpontot, hogy mi lehetett a mentálisan "küldött" kép. Ha nincs telepátia, akkor a véletlen törvényei alapján várhatóan 4 esetbôl átlagosan 1-ben fogja a vevô a helyes célképet választani, vagyis 25% lesz a "találati arány". Mintegy két tucat kutató végzett világszerte ilyen kísérleteket, mára mintegy 700 egyedi vizsgálat eredményei állnak rendelkezésünkre. Az eredmények azt mutatják, hogy a helyes célképet átlagosan az esetek 34%-ában választja ki a vevô. Ez igen szignifikáns eredmény, amely arra utal, hogy a telepátia -- legalábbis a leírt kísérlet révén meghatározott muveleti értelemben -- létezik.

Távolbalátás

A ganzfeld technika alkalmazása megmutatta, hogy mentális információcsere lehetséges a vevô megváltozott tudatállapotában (ganzfeldben). A távolbalátási kísérletben, legalábbis számos formája közül az egyikben, azt vizsgáljuk: lehet-e különleges tudatállapot és "adó" személy nélkül információt nyerni. Az egyik fajta távolbalátási kísérletben például egy több száz fényképbôl álló fényképgyujteményt használnak. Ezek közül valaki véletlenszeruen kiválaszt egyet -- ez lesz a célkép --, és félreteszi egy távoli helyre. A kísérleti alany ezután megpróbál információt nyerni a távoli képrôl, s rajzvázlatot készít róla vagy más módon leírja. Ezt megismétlik például 7 különbözô célképpel. A próba kiértékelésére számos különbözô módszert fejlesztettek ki, köztük igen kifinomult módszereket is. Az egyik gyakori (és könnyu) módszer az, hogy vesszük a hét célképet és a kísérleti alany hét válaszát, ezeket összekeverjük, majd felkérünk néhány független "ítélôbírót", hogy a válaszokat rangsorolja vagy párosítsa a célképekkel. Ha valóban volt információátvitel, akkor a válaszoknak jobban kell egyezniük a helyes célképekkel, mint a többi célképpel.

Az elmúlt 25 évben több tucat kutató több ezer ilyen kísérletet végzett, több száz kísérleti alany részvételével. Az összesített adatbázis meggyôzôen mutatja, hogy valóban lehet információt szerezni távoli fényképekrôl, helyszínekrôl és eseményekrôl. Hasonló kísérletek segítségével sikerrel vizsgálták a prekogníció jelenségét is; ilyenkor a kísérleti alanyt arra kérték, hogy írjon le egy olyan fényképet, amelyet a jövôben fognak véletlenszeruen kiválasztani.

Technikai jegyzet: Módszertan

A parapszichológia ugyanazokat a módszereket használja, amelyeket más tudományterületek. A laboratóriumi vizsgálatokban a pszichológia, a biológia és a fizika kutatási módszereit alkalmazzák, a helyszíni vizsgálatokban a szociológia és az antropológia módszereit. E területek kutatási módszereirôl számos szakkönyv szól, így meg sem próbáljuk összefoglalni ôket.

Ami a parapszichológia esetében különleges, az az, hogy igen nagy figyelmet kell szentelni a "hagyományos" magyarázatoknak. A pszí-jelenségeket ugyanis úgy definiáltuk, mint olyan jelenségeket, amelyekben nem hagyományos, tehát nem jelenleg ismert módon történik információátvitel. "ESP"-rôl például akkor beszélünk, ha valaki anélkül szerez tudomást valamely, a környezetében történô dologról, hogy az információhoz látás, hallás, érintés, szaglás vagy más ismert érzékszervi úton jutna hozzá, ill. hogy képes lenne a "célinformációt" valami módon kikövetkeztetni, kitalálni. Akkor beszélünk "PK"-ról, ha egy fizikai rendszer látszólag válaszol valakinek a szándékaira, noha nincs ismert fizikai kapcsolat a személy és a "célrendszer" között. A "nélkül" szó és a "nincs ismert ..." szókapcsolat nagyon gyakran felbukkan a pszí-jelenségek leírásaiban.

A parapszichológiai kutatásoknak emiatt igen fontos eleme az ismert kapcsolatteremtési módok kiküszöbölése a laboratóriumi kísérletekbôl. Amikor értékeljük az emberek élménybeszámolóit, szintén alaposan meg kell vizsgálni az összes lehetséges kapcsolatteremtési módot. Az ESP-kutatások esetében ehhez ismerni kell az érzékelés, az észlelés, az emlékezet, a gondolkodás és a kommunikáció pszichológiáját, valamint az érzékelés és a mozgás biológiáját és fizikáját. A PK-vizsgálatoknál pedig fontos ismerni a "céltárgy" fizikai jellemzôit, muködését, és hogy mi minden lehet hatással rá. A helyszíni vizsgálatoknál és a legtöbb laboratóriumi vizsgálatnál fontos ismerni azokat a módozatokat, amelyek révén az emberek kommunikálhatnak, hatással lehetnek egymásra. A helyszíni (nem laboratóriumi) vizsgálatoknál természetesen sokkal nehezebb kiküszöbölni a hagyományos magyarázatokat, mint a laboratóriumban, mert nem tudjuk elôre megteremteni azokat a feltételeket, amelyek kizárják az emberek, ill. az emberek és a "céltárgyak" közötti hagyományos kapcsolatteremtési módokat.

Még ha jól ellenôrzésünk alatt tartjuk vagy teljesen kiküszöböljük is az ismert kapcsolatteremtési módokat, akkor is mindig fennáll annak lehetôsége, hogy amit megfigyeltünk, pusztán véletlenül történt meg. Például, ha valaki látszólag ESP-vel tudomást szerez egy távoli eseményrôl, akkor lehetséges, hogy valójában csak találomra mondott valamit, ami véletlenül hasonlít a távoli eseményre. Ami pedig PK-hatásnak tunik valamely fizikai rendszeren, az talán csak egy véletlen változás, amely történetesen a megfelelô idôben történt. Emiatt fontos ismerni azokat a statisztikai módszereket, amelyekkel meg lehet állapítani, hogy mennyi a valószínusége annak, hogy az adott esemény véletlenül történt. El kell tudni dönteni továbbá, hogy mikor tekintjük a véletlent annyira valószínutlennek, hogy megalapozottan kimondhassuk: valóban pszí-jelenség történt.

A helyszíni kutatások, terepvizsgálatok célja nem annak vizsgálata, hogy az emberek pszí-élményei valóban pszí-jelenségek-e. Ezek a kutatások inkább olyan kérdésekre keresik a választ, hogy "Mirôl számolnak be az emberek az általuk pszí-élménynek tartott tapasztalataik kapcsán?", "Hogyan befolyásolják ezek az élmények az emberek életét?", és "Befolyásolja-e az emberek pszichológiai alkata és kulturális háttere azt, hogy mennyire hajlamosak egyes tapasztalataikat pszí-élményeknek tekinteni?". Ez sima antropológiai, szociológiai vagy pszichológiai kutatás, és nem teszi szükségessé a hagyományos magyarázatok gondos kiküszöbölését. A terepvizsgálatok azért értékesek, mert az emberek által valóságosan átélt élményeket vizsgálják. Az ilyen élmények közé tartoznak a prekognitív álmok, testenkívüliség-élmények, telepatikus benyomások, aurák, elôzô életek emléknyomai, kísértetek jelenései és a poltergeistek. A kutatások révén információt nyerünk e jelenségek elôfordulásáról, fenomenológiájáról, valamint az élmények demográfiai és pszichológiai tényezôkkel való összefüggéseirôl.

Bár a terepvizsgálatok, esettanulmányok általában nem csupán a szakemberek számára érthetôek, sôt, gyakran kifejezetten izgalmasak, bölcsen tesszük, ha elkerüljük azt a hibát, hogy az egyedi esetek alapján elhamarkodott következtetéseket vonunk le a pszí természetével kapcsolatban. Persze, mivel a spontán esettanulmányok a "nyers tapasztalatokra" összpontosítanak, ezzel sokszor olyan oldalát mutatják meg a pszínek, amely az ellenôrzött laboratóriumi kísérletekbôl gyakorta hiányzik. Az esettanulmányok lehetôséget adnak arra, hogy felismerjük az élmények mögött rejlô személyes jelentéseket és pszichodinamikai tényezôket, ez pedig fontos útmutatásokat adhat a pszí lehetséges mechanizmusait illetôen is.

A laboratóriumi kutatások egyik fontos célja annak megállapítása, hogy a terepvizsgálatokban és spontán esettanulmányokban leírt élmények milyen mértékben igazolhatóak a ma használatos tudományos módszerekkel. Ha az élmények laboratóriumban ellenôrizhetônek, megismételhetônek bizonyulnak, akkor a laboratóriumi munka súlypontja áthelyezôdik a "bizonyítékorientált" kutatásról a "folyamatorientált" kutatásra, melynek célja az egyes jelenségek pszichológiai, élettani és fizikai mechanizmusainak felderítése.


A parapszichológia fôbb bírálatai

Az építô bírálat a tudományban alapvetô fontosságú, és az aktív pszí-kutatók többsége szívesen fogadja. Erôs szkepticizmusra számítanak, és valójában sok parapszichológus sokkal szkeptikusabb a pszít illetôen, mint azt a legtöbb "külsô" tudós gondolná.

Annak viszont általában nem örülnek a parapszichológusok, hogy a parapszichológia leghangosabb bírálóinak némelyike valójában "álbírálatot" fogalmaz meg. Egyes szkeptikusok némelykor igen ellenséges hangvételu, ledorongoló kritikákkal állnak elô, s ezeket gyakran erôs meggyôzôdéssel vallott, elôítéletes álláspontból fogalmazzák meg. Az ilyen bírálatot nem építô kritikának szánják, hanem egész egyszeruen tekintélyelvu alapon próbálják a pszí lehetetlenségét "bebizonyítani".

A tudomány körein kívül állók többnyire azt feltételezik, hogy a pszí-kutatás hasznáról szóló szkeptikus viták a tudományos eszmecserék szokásos szabályai szerint zajlanak. Sajnos nem mindig ez a helyzet. A lenézô hangvételu retorika és a személyeskedés túlságosan gyakran fordul elô a pszível kapcsolatos vitákban. A parapszichológia társadalomtudománya, illetve általában az, ahogyan a tudomány az anomáliákhoz viszonyul, rendkívül érdekes téma, és nagyon jól rávilágít a tudomány tényleges muködésének nagyon is emberi oldalaira. E téma részletesebb tárgyalása meghaladja e GYIK kereteit, Dean Radin The Conscious Universe címu könyve azonban részletesen taglalja.

1. Bírálat

Bírálat: A látszólag sikeres kísérletek és eredményeik mögött valójában hanyag munka, rosszul képzett kutatók, módszertani hibák, szelektív adatközlés és statisztikai problémák állnak. Ennélfogva a pszí-jelenségekre egy szemernyi tudományos bizonyíték sincsen.

Válasz: Ezekkel a kérdésekkel a kísérleti irodalom metaanalitikai áttekintései behatóan foglalkoznak. Az eredmények egyértelmuen mutatják, hogy a sikeres kísérleteket nem lehet ezekkel a kifogásokkal kimagyarázni. A Harvard Egyetem tudományos módszerekkel foglalkozó szakemberei megállapították, hogy a mai legjobb kísérleti pszí-kutatások messzemenôen megfelelnek a tudományosság normáinak, sôt, gyakran szigorúbb mércét állítanak maguk elé, mint a mai társadalom- és természettudományi kutatások általában. Továbbá, az évek során a parapszichológusok igen hatásosan cáfoltak egyes, egyedi vizsgálatokkal szemben felhozott bírálatokat. Az elmúlt évtizedben olyan kísérleti eljárásokat fejlesztettek ki, amelyek gyakorlatilag az összes módszertani bírálat lehetôségét kivédik, még a csalás és az összejátszás lehetôségét is, például úgy, hogy szkeptikusokat is bevonnak a kísérletbe.

2. Bírálat

Bírálat: A pszí-jelenségek megsértik a tudomány alapvetô, meghatározott korlátokat megszabó alapelveit, ennélfogva lehetetlenek.

Válasz: Húsz évvel ezelôtt ez a bírálat meglehetôsen gyakran elhangzott az állítólagos pszí-jelenségekkel kapcsolatban. Azóta számos tudományterületen jelentôs elôrelépés történt, és a tudományos világszemlélet rohamléptekkel változik. A korlátokat megszabó alapelveket folyamatosan újradefiniálják. Továbbá, a parapszichológia alapvetô fontosságú tapasztalati adatbázisa ma már olyan anomáliákra hívja fel a figyelmet, amelyek egyszeruen nem "tunnek el", így a fenti bírálat már nem meggyôzô, és egyre ritkábban hangzik el a kétkedôk szájából. Figyelembe véve a tudomány változásának mai ütemét, legjobb esetben is meggondolatlanság -- legrosszabb esetben pedig egyenesen esztelenség -- a pszít a lehetetlenségek birodalmába utalni.

3. Bírálat

Bírálat: A parapszichológia nem tud felmutatni egyetlen "megismételhetô" kísérletet sem.

Válasz: Sokan, amikor megismételhetô pszí-kísérletrôl beszélnek, általában olyasféle kísérletre gondolnak, mint amilyeneket általános iskolában a fizika- vagy kémiaórákon végeznek, például a gravitációs gyorsulás kimutatására vagy egyszeru kémiai reakciók demonstrálására. Az ilyen kísérletek kimenetelét mindig viszonylag kevés, jól ismert és jól ellenôrizhetô körülmény határozza meg, ezért gyakorlatilag bárki, bármikor megismételheti ôket: mindig muködni fognak. A parapszichológia, sôt, a legtöbb társadalomtudomány és viselkedéstudomány esetében azonban nem ragaszkodhatunk az ilyen szintu megismételhetôséghez. A pszí-kísérletekben általában nagy a változók száma, s ezek közül némelyiket kevéssé értjük, és nehezen vagy egyáltalán nem tudjuk közvetlenül ellenôrizni. Ilyen körülmények között a tudósok statisztikai érvekkel demonstrálják a "megismételhetôséget" a szokásos, de korlátozó "ha létezik, akkor meg kell tudnom csinálni, amikor csak akarom" szemlélet helyett.

Ha feltesszük, hogy a pszí nem létezik, akkor azt várhatnánk, hogy a kutatók a jól elvégzett pszí-kísérleteknek mintegy 5%-át "sikeresnek" (azaz statisztikailag szignifikánsnak) minôsítenék, egyszeruen a puszta véletlen folytán. De tegyük fel, hogy megfigyeléseink szerint 100, valóban elvégzett pszí-kísérlet közül következetesen és szabályszeruen mintegy 20 bizonyul sikeresnek. Rendkívül valószínutlen, hogy ez véletlenül van így, s ez azt sugallja, hogy a kísérletek némelyikénél valóban jelen volt valamiféle pszí-hatás. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy mindegy egyes kísérlet 80% valószínuséggel "kudarccal" végzôdik. Ha tehát egy kritikus megismételne egy pszí-kísérletet, hogy lássa, "létezik-e" a jelenség, s a kísérlet sikertelenül végzôdne, nyilvánvalóan helytelen volna az egyetlen kísérlet alapján kimondani, hogy a pszí nem létezik, mert nem megismételhetô.

A kísérletek megismételhetôségének megállapítására van egy, széles körben elfogadott módszer: a metaanalízis. Ezt a kvantitatív módszert nagyon gyakran használják a társadalomtudományokban, a pszichológiában és az orvostudományban arra, hogy számos független kísérlet kutatási eredményeit összegezzék. Kb. 1985 óta sokféle pszí-kísérlet eredményeire alkalmazták a metaanalízist. Az analízisek nagy része azt állapította meg, hogy a kísérletek eredményei mögött nem a véletlen áll, s nem magyarázhatók módszertani hibákkal, szelektív adatközléssel, és egyéb feltételezett "normális" tényezôk hatásával sem. Egyetlen magyarázat marad: a pszí; s számos kísérlettípus esetében független kutatók kétségtelenül reprodukálni tudták a vizsgált jelenséget.


Ugrás a következô oldalra

Ugrás a GYIK elejére

Copyright © 1995, 1996, 1997 Dean Radin (angol eredeti)
Copyright © 1997 Szilágyi András (magyar fordítás)
A fordítást szakmailag ellenôrizte: Vassy Zoltán.

Title goes here

„... tévednek azok, akik szerint a matematikai tudományok
semmit sem mondanak a széprol vagy a jóról.”

Arisztotelész

SCHILLER RÓBERT
Oktalanság

A diszkontinuitás (tehát pl. az energiakvantum vagy a rádiumbomlás) felfedezése az oksági elvnek és vele együtt az alapelvek hármasságának a végét jelenti.” Ezt írta a pszichológus C. G. Jung 1950-ben. Az alapelvek hármasságán itt a teret, idot és okságot kell érteni; Jung szerint ezek uralkodnak a klasszikus fizikai világképen. Azt a gondolatot, hogy a modern fizika túllép ezeken az elveken, egyebek mellett a csillagász Jeans egyik kijelentésére alapította. „A radioaktív bomlás olyan hatásnak mutatkozik, amelynek nincsen oka, és ez arra csábít, hogy azt gondoljuk, a természet végso törvényei nem is kauzálisak.” – idézi.

Kétségtelen, a kvantummechanika születése, az atomi jelenségek valószínuségi leírása mai szemmel nézve meglepo gondolatokra ragadott nem egy fizikust is a múlt század húszas éveiben. Végtére is volt, aki az elektron szabad akaratáról beszélt. De a század közepére már úgy látszott, elmúlt a hajmereszto természetfilozófiai spekulációk kora. Addigra, ha valakinek Wolfgang Pauli a barátja (aki egyébként vele, Junggal együtt írta azt a tanulmánykötetet, amelybol a mondatot idéztem), annak lehetett volna tudnia, hogy a természettudomány nem úgy fejlodik, hogy közben megtagadja önmagát. Vagyis madarat tolláról talán mégse mindig.

A félig vagy annyira se értett tudományos eredmények azonban szárnyakat adtak a transzcendens gondolkodásra hajló pszichológusnak. Ha az okság elvét kivethetjük a hajóból, semmi se gátolhatja meg, hogy egy másik elvet is ne alkossunk a jelenségek leírására. Ez az egyidejuség elve, amelyet az „akauzális”, tehát okságot nélkülözo jelenségek rendszerezésére kíván használni. Olyan jelenségekére, amelyek együttesen, rendszerint azonos idoben következnek be, azonban egybeesésükre racionális magyarázatot találni képtelenség.

Ilyen jelenségekbol sokat gyujtött össze. Ebben persze nem állt elodök nélkül. Hivatkozik is Kammerer munkáira; a múlt század elején muködo zoológus véletlen egybeeséseket keresett és talált a hétköznapi életben. Ezek alapján fogalmazta meg a „sorozatosság törvényét”, amely kimondja, hogy az egymással okozati kapcsolatban nem álló, de jellegükben hasonló események csoportokba szoktak rendezodni. Laczkovich Miklós néhány évvel ezelott elemezte az ilyen koincidenciákat, és azon túl, hogy rájött egyik-másik, anekdotikusan ránk hagyományozott eseménysor kétes hitelére, sok esetben megmutatta, hogy a laikus szemében abszurdul valószínutlen egybeesések a becsületesen alkalmazott valószínuségi meggondolások szerint nagyon is gyakran elofordulhatnak.

Jung se híve Kammerer eszméinek, de nagyon is ellenkezo okból. Az a gondolat, hogy egy késobbi esemény kölcsönhatásba léphet valamely korábbival, megdöbbentheti ugyan a klasszikus fizikán nevelt elmét, azonban a pszichológus fülében még mindig túlzottan természettudományos csengése van.

Jung gyujteményében az ESP (extrasensory perception=érzékszerveken túli érzékelés) válogatott esetei, szavak találkozása, állatok megmagyarázhatatlan megjelenése szerepel. Egy rózsabogár, amelyik be akar repülni abba a szobába, ahol távoli rokonáról, az egyiptomi szkarabeuszról beszélnek, vagy madarak, amint összesereglenek egy ház körül, ahol valaki majd késobb meghal. De a legterjedelmesebb jelenségkör az asztrológiáé: hosszan elemzi sok száz házaspár horoszkópját, és szignifikáns (?) összefüggéseket talál a párok csillagainak konstellációiban. (Nincsen kedvem ezeket idemásolni, amint a szerzo se tér ki arra, hogy ezek a házasságok mennyiben bizonyultak boldognak.)

Feltuno, hogy a történetekben és megfigyelésekben emberek egymás közötti kapcsolatai, emberek és állatok, emberek és a természet élettelen alkotói egyaránt szerepelnek. A lélektantól, neve szerint, azt várnánk, hogy emberi magatartásokra és viszonyokra figyeljen. Itt az egész természet felvonul.

Jung nagy, egész munkásságát átfogó gondolata a kollektív tudattalan fogalma. A kollektív tudattalant – olvasom – az ösztönök és az archetípusok alkotják; az archetípusok pedig tudatosodásra képtelen, öröklött lelki struktúrák. Az 1950-ben írt tanulmány merészen kiterjeszti ezt a lélektani fogalmat. Az akauzális jelenségeknek, írja, az egyidejuség csak egyik megjelenési formája. Sok olyan jelenség létezik a világon ezeken felül is, amelyek valamilyen értelemben egymáshoz vannak rendelve, anélkül, hogy ennek oka lenne. Ez az akauzális egymáshoz rendeltség az egész világot, az embereket, az élo és élettelen természetet egyaránt átjáró és egységbe vonó kollektív tudattalannak a megnyilvánulása. Vagyis a rózsabogár lelkének és a bolygók ösztöneinek is.

Ebben a gondolatban számomra az a legnyugtalanítóbb, hogy azt a benyomást kívánja kelteni, természettudományos ismeretekre támaszkodva jutott a szerzoje a nyomára. Hasonló gond persze nyugtalanít másokat is. Makai Mihály könyv terjedelmu esszében keresi a racionális modellek korlátját. Kétsége támad elegendo, de egy mondata fogódzót nyújt: „A megismerés az ismerttol halad az ismeretlen felé, és nem fordítva.” Nem lehet a transzcendencia felol elindulnunk.

Jung boven hivatkozik felfogásának elodeire. Lao-Ce és Zoroaszter, Philo és Agrippa von Nettesheim, Synesius ... végre, hogy közeli, jó ismerost köszönthetünk! Ugyan nem azt a történeti személyt, a IV. században élt neoplatonikus filozófust, akire Jung gondolt, hanem elevenebb eszmetársát és névrokonát, Kolumbusz kortársát és ellenfelét, akit Karinthy talált ki az örömünkre. Ez a Szinéziusz nem hiszi, hogy a Földet körbe lehet hajózni, megveti Kolumbusz racionális számításait és a mögöttük lappangó becsvágyat és aranyéhséget. O égig éro földrol és szárnyas emberekrol beszél, és biztos a dolgában: „Honnan tudna róla a lelkem, ha nem volna igazam?” – kiáltja a végso bizonyítékot. És amikor a Santa Maria matróza meglátja a földet az árbockosárból, o csak hitetlenül legyint, csónakba száll, és elindul ezerkétszáz évig tartó útjára a Kristályég felé.

O az irracionalitás hose. Minden együttérzo rokonszenvünk az övé. Soha nem akart természettudósnak látszani.
 

IRODALOM
C. G. Jung: Synchronizität als ein Prinzip akausaler Zusammenhänge, in: Naturerklärung und Psyche, Rascher, Zürich, 1950
Lackovich Miklós: Koincidenciák és egyéb kis valószínuségu események, Szkeptikus Lapok 2. szám, Természet Világa pótfüzete, 6. lap, 1998 szeptember
Makai Mihály: Megáll az ész? A racionális modell és korlátai, Magyar Könyvklub, Budapest, 2001
Karinthy Frigyes: Két hajó, Athenaeum, Budapest, é. n.

 
Természet Világa, 133. évfolyam, 4. szám, 2002. április
http://www.chemonet.hu/TermVil/
http://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/

http://www.lycaeum.org/languages/hungarian/lsdfaqh.html

Title goes here

A belső szilárdságról

Amikor Korzenszky Richárd meghívott előadónak a Tihanyi Tetőtéri Estékre, kiejtette ezt a két szót: "belső szilárdság". Amint forgattam magamban ezeket a szavakat, úgy gondoltam: ennél aligha találhatnánk időszerűbb gondolkodnivalót. A belső szilárdság hiányát manapság nagyon sokan érzik, megszenvedik, ám az okok nehezen tudatosulnak. Ismerünk ugyan nyugtalanító tényeket - az ökológiai válság, a terrortámadások, az értékvesztés, a drog, a munkanélküliség veszedelme -, rámondhatjuk, hogy ezek miatt billen belső egyensúlyunk, és van benne igazság. Ugyanakkor ritkábban regisztráljuk bensőnk veszélyzónáit, szilárdságunk változását, lazulását, meszesedését és mindezek okait. Ezekről keveset tudunk, mint ahogyan a pszichikum és mentális egészség területein is sok ember kissé analfabéta mifelénk. Pedig máris olyan új korszakba léptünk, amelyben a személyes felelősség önmagunk egyéni sorsáért kifejezettebb, mint a korábbi időkben bármikor. Kérhetünk ehhez segítséget a gyóntatótól és a pszichológustól, de - akár velük, akár nélkülük - mindenképp jó lenne önmagunkban találni új erőforrásokat és a védelmet.

Azt gondolom, a belső szilárdság legalább négy jelenséghalmazon nyugszik, négy tartóoszlopon, de nincs rábetonozva ezekre, inkább rugalmasan támaszkodik rájuk. Ezek:

az identitás,

a transzcendens világhoz fűződő viszonyunk,

az ember-ember közti kontextus és

a teljesítményeink.

Felvillantanék pár mondatot ezekről a tartóoszlopokról, és szeretnék még beszélni arról, hogy miképp védjük belső szilárdságunk állandóságát, mert a stabilitás érzése vagy illúziója nagyon fontos az embernek. A pszichológia én-védő mechanizmusoknak és/vagy elhárításoknak hívja a védekezőkészséget. Sokféleképp és igen rafinált módon ügyeskedünk, védekezünk tudattalanul vagy félig-meddig tudatosan, hogy megtarthassuk a belső állandóságot, miközben ezekkel az én-védő mechanizmusokkal megnehezítjük önmagunk megismerését, megértését, talányt adunk a pszichológusnak és saját magunknak. Legvégül majd beszélni szeretnék a hősről és a második felnőttkornak - tapintatlanul mondva -, az öregkornak és a belső szilárdságnak a kapcsolatáról.

Az identitás tehát az egyik tartóoszlop. Sok szó esik manapság erről a fogalomról. Könnyed fordítással azt jelenti: én-azonosság. És ezt kibővítve azt tartalmazza: tudom, ki vagyok, azonos vagyok önmagammal, az vagyok, aki vagyok, és mindez számomra evidens. Voltaképp nagyon széles és tág fogalom ez, jelenti azt a mélyebb, intenzívebb aktivitást is, amivel felismerjük és elfogadjuk magunkat származásunkkal, szociális hátterünkkel, ideáinkkal, vallásunkkal, hivatásunkkal, nemi és társadalmi szerepünkkel együtt, egyéni és kollektív múltunkkal, egyéni és kollektív történelmünkkel egyetemben.

A fogalom egyszeriben megragadhatóbb lesz és világosabb, ha olyan emberrel kerülünk bizalmas kapcsolatba, aki identitáskrízist él át. Nem véletlen, hogy a II. világháború után, az amerikai frontkatonák pszichés zavarainak gyógyításakor vonult be az identitás fogalma a pszichológusi szakmába. A katonák egy csoportjának lelki zavara abból fakadt, hogy addigi felfogásuk elbizonytalanodott, "elvesztették önmagukat", megsérült hazájukba vetett hitük, idealizmusuk, mély, belső szégyent éltek át. Mintha egy fontos tartóoszlop megroggyant volna alattuk. Történelmi változás, társadalmi rendszerváltás éppúgy veszélyeztetheti az identitást, mint a migráció vagy a társadalmon belüli túl gyors egyéni mobilitás. Az identitáskrízisben az eladdig jónak hitt, elfogadott, talán szeretett egyéni múlt, származás, szociális háttér és az ezekre ráfűződött ideológia és értékrend megkérdőjeleződik.

Az identitás folyamatosan épül. A kisbabának nincs identitása, de a kamasznak már van, a kamaszkor az egyik jelentős forduló az életfolyamatban, és hozhat identitáskrízist. Hiszen ekkor a változás forradalmi. A testi, a fiziológiai, a pszichikus módosulás nagy, másképp néz ránk a környezet, élesen vetődnek fel a "voltaképp ki vagyok én?", és a "milyen vagyok?" kérdések. Az életfolyamatban a másik nagy identitáskrízis-lehetőség amikor az első felnőttkorból átlépünk a második felnőttkorba. A klimax fordulópontja ez, amely nők és férfiak életében egyaránt hozhat nehézségeket, de változást mindenképp hoz. Változás és folyamatosság, ez a két izgalmas, mert ellentmondásos működés itt - a személyiség szilárdsága szempontjából. Változni, de a folyamatosságot mégis megtartani, többek között ebből áll az életvezetés művészete. Az identitást néha át kell alakítani, meg kell újítani, ami szenvedéssel járhat. Ez lassú folyamat. Ugyanakkor menet közben építeni kell a részben összerombolódott múltra, a maradékra, mert a folyamatosság véglegesen nem szakadhat meg. A folyamatosság és a változás kettőssége, ellentmondásossága jelen van, és nekünk e kettő között kell egyensúlyozni.

Egyéni és közösségi múltunk ismerete, elfogadása, megbecsülése identitásunkat erősíti, mint a fát, ha mélybe kapaszkodnak gyökerei. Amikor gyermekeink előtt eltagadjuk vagy nem tudatosítjuk, hogy felmenőik milyen vallásnak, világnézetnek, társadalmi rendnek voltak a hívei - kényelemből vagy félelemből eltakarjuk előlük ezeket -, akkor későbbi identitásuknak elvágjuk egy-egy gyökerét. Őseinktől, a múltunktól sokat kaptunk, többek között az életünket, és amit kaptunk, abból sokat továbbadunk a jövőnek. Ez a tudat és érzés én-erősítő. Az empatikusan is átélt múltból érezhetjük meg azt, hogy tetteink, szavaink, bármily csekélyek, nem csupán erre az egyetlen életre szólnak. Ez a gondolat már átvezet bennünket a transzcendencia gondolatához.

Milyen a viszonyunk hozzá, a természetfelettihez? Ahhoz a világhoz, amelyet sem természetes érzékszerveinkkel, sem kifinomult masinákkal, technikákkal nem tudunk megragadni? Az elméleti fizikusok mondják, számításaik szerint elvileg megvan annak a lehetősége, hogy a mi három plusz egy téridő-dimenziónk mellett többféle más dimenziók is léteznek, amik átfonják, átszövik négydimenziós világunkat, talán szinkronicitásban mozognak velünk és körülöttünk. De ezeket nem érzékeljük, ha mégis, akkor csak annyira, mint a síkföldi ember a gömböt. A síkföldi ember csak a szélességet és a hosszúságot ismeri, a mélységet, a teret nem, és amikor síkvilágán áthalad a gömb, akkor a síkföldi ember előbb egy pontot vesz észre, majd egyre nagyobb és nagyobb köröket, később egyre kisebb és kisebb köröket, legvégül ismét lát egy pontot és kész. Világán áthaladt valami, de a gömböt magát a síkföldi nem észleli.

A pszichológia keretében a parapszichológia, a telepátia, a clairvoyance jelenségek és az extraszenzoriális észlelések (ESP, Extrasensory Perception) kutatásai próbálnak megérteni valamit a természetfölöttiből vagy a természeten túliból. Az eredmények szkepticizmusra hangolják az embert. A kísérletek, ha biztató stádiumba jutnak néha, tudományos feltételek között szinte mindig megismételhetetlenek, tudományosan nem érvényesek. Tény azonban az, hogy vannak közöttünk emberek, akiknek képességeik rendkívüliek, talán kapcsolatba tudnak lépni más dimenziókkal, de sajnos ellenőrizhetetlenül, mintha a tudomány számára nem akarna megnyílni a természeten túli világ. Talán inkább a misztikusoknak, akiknek észleletei a tudomány számára szintén ellenőrizhetetlenek, mégis a vizionáló szentek életvitele, egyéni hitelük és a mögöttük álló egyházi felügyelet valamelyest elfogadást élveznek.

Magunkfajta köznapi ember számára a belső szilárdságot az a kapcsolódás adja, amikor az egyén gyakorolt vallásának felettes hatalmában, hatalmaiban olyan mélyen és erősen bízik, mint a kisgyerek a rendes szülőben és az őrangyalban. A maga istenével személyes kapcsolatban lévő ember valószínűleg csak akkor gyötri magát gondokkal, amikor képtelen a Gondviselésre hagyatkozni, és ezzel épp az ellenkezőjét bizonyítja annak, amit istenének mondani akarna, vagyis hogy szereti és rábízza magát. A gondtalan ember is keresi gondjai eredetét és a megoldás módjait, de soha nincs egyedül a bajával, mindenek előtt átadja a gondját annak az istenségnek, akiben hisz. Ez nem megy egyik napról a másikra. Megújítani és mindennap megnézni: tud-e az ember őszintén rátámaszkodni a Gondviselésre? Tudja-e félresöpörni saját hübriszét? Az önértékelés, az önbecsülés, az identitás-építés torzulásaival, túlzásaival szemben ellensúlyt képez az önátadás, pontosabban annak a tudatosítása, hogy a természetfölöttivel szemben milyen törékeny semmik vagyunk.

Az ember-ember közötti kontextusról figyelemreméltó elméletet és terápiás iskolát dolgozott ki Böszörményi Nagy Iván. Alapja a kapcsolati etika (relational ethics). Azt mondja, az ember-ember közötti kapcsolat minőségét egy bizonyos kontextus dönti el, a középpontba nem az egyének pszichológiai fejlettsége vagy állapota kerül, hanem a kapcsolat egzisztenciális dimenziója, olyan alapkérdések szintjén, mint az igazságosság, a kölcsönös megbízhatóság, az egymásnak-egymásért felelősségvállalás. Ezt a kölcsönös elkötelezettséget nevezi kapcsolati etikának. Nemcsak a tudat, hanem a tudattalan szintjén is ez a kapcsolat meghatározója. Érdemes kiemelni, hogy a tudattalan szintjén is működik, és meghatározóbb a kapcsolatban, mint a társadalmi normák, vagy az ősi vallási parancsok. Ez a gondolat Martin Buber filozófiai antropológiájára alapoz. Buber az igazságosságra épülő emberi rend (just human order) kifejezést használja. Enélkül, mondja Buber, sem az egyén, sem az emberiség nem lenne alkalmas a túlélésre. Lényege az igazságosság, a kölcsönös hitelesség, az egymásért vállalt felelősség. Ha ezek ellen cselekszünk, az egzisztenciális vétek. Megakadályozza az embert a személyiség fejlődésében és a személyiség kiteljesedésében.

A "dialógus" is Buber fogalma, nem pusztán mint eszmecsere, hanem a másik fél érdekeit támogató hiteles jelenlét. Az Én és Te olyan kapcsolata, kétpontú helyzete, amelyben a másik szempontjait is megéljük. Ez a hiteles dialógus, ami mindkét fél számára nyerő helyzet.

Az etikai egyensúly, az adok-kapok egyensúlya (balance betwen give and take) kulcsfogalom. Ezt egy metaforával teszi világossá Böszörményi Nagy, a "számadási főkönyv" kifejezéssel - itt jogosultságaink és elkötelezettségeink egyensúlyáról van szó. A családterápiában például nagyon fontos jelenség az, amikor valakinek a múltjában feltételezhető a hiányos szülő-gyermek kapcsolat. Ettől hiányos marad a "gyermeki belső főkönyve", és felnőttként felnőtt partnerétől próbálja kinyerni, amit kisgyerekként nem kapott meg, ami akkor még valóban járt volna neki. Ez megterhelheti és felboríthatja a kapcsolatot.

Aki hosszú távon mellőzi a kapcsolati etikát, az önmagát bünteti, mert ekkor lassan beindul egy érdekes, ám nagyon természetes folyamat. Előbb stagnálnak emberi kapcsolatai, majd idővel, lassan-lassan kiürülnek. A hiány - kivált akkor, ha a folyamat tudattalan maradt - a testben is megjelenik. Idővel hiánytüneteket fog produkálni testi vagy lelki vagy mindkét téren.

Philadelphiában 1997-ben megtartották az első Kontextuális Világkonferenciát. Ennek anyagában olvasható, hogy az emberi erőforrásokra, a hasznosságra is érdemes felfigyelni. Talán nem véletlen, hogy a nagyon gyakorlatias, sokszor haszonelvű USA-ban vetődik fel az erőforrás gondolata. A hiteles dialógusok mindkét fél számára nyerő helyzetet hoznak. Nyerő helyzetben pedig a gyógyítóerő kedvezően működik, és feltételezhető, hogy másféle emberi erő is sokszorozódik.

Teljesítményeink - amiket belső szilárdságunk negyedik tartóoszlopaként említettem - ugyancsak sokfélét jelentenek. Az eddig említettek - az identitásépítés, a kapcsolattartás a természetfölöttivel, az ember-ember közti kontextus - külsőleg közvetlenül nemigen látható teljesítmények, noha egyeseknél ezek hatalmas méretű teljesítmények. Thomas Merton jut eszembe, aki kalandos életének huszonhetedik esztendejében bekopog egy trappista monostorba, Kentucky államban. Majd jó tízéves hallgatás következik. A béke és a szemlélődő életvitel bizonyára az új identitás építéséhez és a természetfölöttihez kapcsolódáshoz kellett. Ez hatalmas építkezés lehetett, de külsőleg nem sok volt látható belőle. Később elöljárói parancsára írni kezdett. Teljesítménye így válik külsőleg is láthatóvá, átélhetővé, értékelhetővé.

Az ember, ha belső szilárdságot akar, akkor a külvilág előtt is szüksége van látható, tapintható, értékelhető, az emberek előtt közvetlenül felmutatható teljesítményekre. Én-képünket és bizonyos mértékig identitásunkat ugyanis azokból a külső jelzésekből építjük, amelyekkel a környezet reagál ránk. A visszajelzések nagyon fontosak. Tudatában kell lennünk, meg kell mutatnunk, céltudatosan, hübrisz nélkül, de szilárd öntudattal, hogy mennyi mindent tettünk le mindnyájunk közös asztalára. Néha meglepődöm, amikor szinte a neurózis szélén álló nők, roppant alacsony önbizalommal, mi több: kínzó kisebbrendűségi érzéssel megverve jelentkeznek valamilyen tünettel, és miközben elmondják sorsukat, kibontakozik egy-egy tevékeny, nagyon értékes, hasznos, tiszteletreméltó pálya, amit ők nem is értékelnek, és nem is érzékelik, mennyi mindent tettek. Azt mondják, más is megteszi mindezt. Egyszerűen önmaguk teljesítményeinek nincsenek tudatában. Belső szilárdságuk jeles építőkövét nem használják, félresöprik.

Védekezés és belső szilárdság

A belső szilárdság, a személyiség stabilitása olyannyira fontos, hogy megtartására egész védelmi rendszert használ az emberi természet, ezek az én-védő vagy elhárító mechanizmusok. Az a céljuk, hogy a régi belső egyensúly változatlanul megmaradjon. Jelentkezhetnek ugyanis bennünk olyan emlékek, élmények, képzetek, ösztönkésztetések, izgalmak és fantáziák, amik megbillentik pszichikumunk szilárdságát, például mert másként mutatják azt a képet, amit önmagunkról már korábban szépen megfestegettünk. Olyat mutatnak, ami összeegyeztethetetlen az én-ideállal. Máskor kikezdik a már elfogadott értékrendünket és meggyőződésünket. Olykor meg azért kell védeni belső szilárdságunkat, mert valami elviselhetetlen érzelmi teherrel ver, éppen a sors és az összeroskadás ellen hárítunk.

Tehetséges, tizennyolc esztendős lány közlekedési baleset áldozata lett, a halálhírre édesanyja kómába esett. Mikor magához tért, nem sírt, úgy viselkedett, mint annak előtte, és másfél esztendőn keresztül nem vett tudomást kislánya haláláról. Ha beszélt róla, akkor azt újságolta, hogy a lány épp elutazott, de hamarosan haza fog jönni. Máskülönben az anya semmi jelét nem adta a zavarodottságnak, munkáját rendesen végezte, életvitele nem változott. Az elhárításnak azt a fajtáját alkalmazta ösztönösen, amit "meg nem történtté tevés"-nek mondunk. Majd a családtagok észrevették másfél év múltán, hogy az anya kijár a temetőbe lánya sírjához. Ennyi időre volt szüksége, hogy tudata befogadja a tragédiát, így - ezzel az elhárító mechanizmussal - mentette meg pszichéjét a teljes összeomlástól, talán az őrülettől.

Nem lehet egyértelműen megmondani, hogy az elhárítások, az én-védő mechanizmusok károsak, illetve hasznosak-e. Minden eset más. A fenti példában hasznosnak mondhatjuk a hárítást. Segített megtartani a belső szilárdságot az őrület ellenében. De az biztosnak látszik, hogy rengeteg lelki energia megy el akkor, amikor az önmagunkkal szembeni nyíltságot nem tudjuk vagy nem merjük vállalni, hanem kerülgetjük. Köznapi nyelven azt mondjuk ilyenkor, hogy "szőnyeg alá söpörjük" azt, amivel nehéz számolni. Morálisan ártatlanok vagyunk, legalábbis szeretnénk ezt hinni, de mentálhigiénés szempontból a morálisan "ártatlan" elhárítás is lehet mérgező, mert félrevezethet és kancsalul mutatja a valóságot. (A következőkben bemutatandó Erzsike esete erre lesz példa.) Patologikusnak akkor gondolom a hárításokat, ha a tudatelborulás, tudatelhomályosulás olyan mértékű, hogy ellehetetleníti az önellátást, a munkavégzést, a kapcsolattartást. A fenti példában nem ez történt.

Anna Freud foglalkozott a témával. Ő és a szakirodalom sokféle én-védő mechanizmust említ, felsorolok néhányat.

Elfojtáskor a tudattalanba szorítjuk a nem kívánt információt. Szeretnénk távol tartani a tudattól, elfelejtjük időlegesen vagy végleg. Van olyan tudattartalom, amely felidézhető, olyan is, amely végleg elsüllyedt, s legfeljebb sajátos technikákkal, mint a hipnózis hozható a tudatba.

Regresszió esetén visszacsúszunk egy alacsonyabb fejlődési fokra. Például úgy reagálunk akár egy kisgyerek, frusztrációra sírunk, noha ez már nem megfelelő problémamegoldási mód, ha felnőttek lettünk. Vagy valaki összemossa a valóságot a fantáziával, ami kisgyermek korban még természetes, de későbbi életkorban már visszacsúszásnak számít.

Reakcióképzés során viselkedésünkben vagy testünkben jelenítjük meg a hárítást, például keletkezik valamiféle rángás, tik, vagy testi panasz és elváltozás.

A projekció, a kivetítés esetén a mibennünk meglévő irányultságot, szándékot, tulajdonságot, ösztönkésztetést stb. rávetítjük a másikra, benne véljük felfedezni azt, ami mibennünk megvan.

Szublimálás esetén ösztönkésztetéseinket magasrendű produkcióban éljük meg, éljük ki. A művészetek erre nagyon alkalmasak. Az indulatok, a mélyről jövő, sokszor szégyellnivaló késztetések átváltoztatva mondhatók ki művészi alkotásokban.

Racionalizáció esetén józan érveket, értelmes összefüggéseket, ok-okozati rendszert találunk ki arra, hogy megmagyarázzuk az idegesítő információkat, amik frusztrálnak és belső szilárdságunkat veszélyeztetik.

Nevezzük Erzsikének azt a 45 esztendős tisztviselőnőt, aki sosem volt férjnél, és elhatározza, hogy gyermeket akar. Megjelenik a nőorvosnál, megtudakolni, alkalmas-e még a gyermek kihordására. A vizsgálat során szerelmes lesz a nőorvosba, gyakran jelentkezik nála problémáival, ha teheti, az orvos rendelője előtt járkál, telefonálgat neki, szerelmével üldözi. Éveken át tart az egyoldalú szerelem, amit Erzsike nem egyoldalúnak él meg. A kórlélektan erotománia systematicának, szerelmi tébolynak nevezi ezt az állapotot, illetve funkcionális zavart. Jellemzik a sóvárgóan erős érzelmek és annak feltételezése, hogy a másik is éppígy érez. Hamis értelmezések ezek és a konkrét élményektől független képzelgések. Erzsike meggyőződése szerint az orvos csak halogatja a kapcsolatuk realizálását tettekben is, mert kimondhatatlanul rendes férfi, akinek családja van, és amíg el nem rendezi korábbi életét, addig nem mutathatja ki erős szerelmét Erzsike iránt. Ez különlegesen szép, nagy szerelem, és mindkettőjük részéről az - ezt vegyem tudomásul, mondja Erzsike dacosan. Szinte kegyetlennek érzem magam, mikor józan kérdéseimmel egyre csak bontogatom az önmaga köré épített önbecsapásának falait. Néha, amikor szavaim pontosan eltalálják az ő logikája szerint, hogy ez a kölcsönösség mégsem valóságos, hanem Erzsike fantáziája, akkor szinte összeroskad, és olyan mély szomorúsággal néz rám, hogy arra gondolok, nem kellene-e inkább meghagyni Erzsikét ebben az élethazugságban. Honnan veszem a bátorságot ahhoz, hogy megpróbáljam átrendezni Erzsike képzeteit? Mielőtt hozzám jött, már kezelték elmegyógyintézetben, akkoriban erős hallucinációi is voltak, az orvos hangját és üzeneteit hallotta. Az üzenetek tartalmáról nem hajlandó nyilatkozni, ha kérdeztem, csak pironkodik. Próbálom vele végigvenni korábbi hallucinációit, téveszméit, ezek esetleges okait, fiziológiai hátterét, a szerelem utáni vágyat, a gyermek utáni vágyat és ezek kielégítetlenségét, tudattalanjának tartalmait, amik megnyilvánulnak fantáziáiban, hogy tudatosan viszonyuljon tüneteihez és azok hátteréhez, tudja, miről van itt szó, és ne legyen olyan nagyon kiszolgáltatva a saját vagy a kollektív tudattalannak. Erzsike intelligens, jóindulatú, színes, kedves ember, ezeket az előnyös vonásait nagyon határozottan tudatosítani akarom, és talán sikerül is, tudjon személyiségének előnyös, érdekes, vonzó aspektusairól - de ugyanakkor vegye tudomásul, hogy amikor úgy szemléljük a személyiségét, mint egészet, akkor "láthatóan" van rajta egy hasadás. Ez az érzelmek, főképp a szex-és-szerelem kiéletlenségéhez kapcsolódik. És ő mintha ezt a hasadást fantáziákkal akarná eltüntetni. Arról is beszélgettünk, mi történik az emberek között, ha ő a maga vágyfantáziáit tényként mesélgeti és elmondja, miképp üzen neki szerelme szavak, telefon, levél, e-mail nélkül, csak a légen át, amit Erzsike a szívével pontosan megérez és csalhatatlanul átkódol a fejében.

Erzsike a következő elhárító mechanizmusokat alkalmazza, hogy védje a bár hasadozott, de mégis meglévő belső szilárdságát:

projekció: a benne élő erős érzéseket belevetíti a férfibe, és úgy éli meg, mintha a férfi is hasonlóan érezne iránta,

fantáziával letagadja a valót és fantáziával felépíti a vágyottat, eközben idealizálja: "a kimondhatatlanul rendes férfit", aki azért nem jelentkezik, mert még nem rendezte el múltját a családjával,

regresszió: visszacsúszik egy alacsonyabb fejlődési fokra, összemossa fantáziálásait a valósággal,

reakcióképzés: testi tünetben jelenik meg az, amit elfojt (vagyis az, hogy magányos és az orvos menekül előle). A tünete altesti irritáltság, ami nagyon kínzó és kellemetlen. Nem tudom rávenni, hogy bőrgyógyászati, urológiai és nőgyógyászati kivizsgálásra menjen. Szerinte ez a tünet azért van, mert valakik büntetésképp küldik.

Ellentétbe fordulás: extatikusan szép és gyengéd érzései olykor átfordulnak agresszív és negatív érzésekbe, ilyenkor felhívja a férfit telefonon és gorombáskodik vele, máskor meg tolakodóan felajánlkozik.

Érzékelhető talán Erzsike esetéből, hogy én-védő mechanizmusaink lehetnek átkosak, máskor meg megmentenek bennünket az összeomlástól, és ezzel időlegesen jó szolgálatot tehetnek. Ugyanakkor a személyiség kiteljesedéséhez, ahhoz, hogy kihozza az ember magából mindazt, amit Isten vagy a természet rábízott, ahhoz a valóságot objektíven szükséges látnia, önbecsapások nélkül, mert ha a tudattalanba süllyesztjük megoldatlan ügyeinket, akkor azok a tudattalant fogják erősíteni, ellopják energiánkat, és sokféle galibát okozhatnak.

Hősök és a belső szilárdság

Nézzünk körül a hősök és héroszok vidékén, rájuk bizonyára jellemző a belső szilárdság. A férfinép nagyon érdekes, többek között abban is különbözik tőlünk, nőktől, hogy amint a fiúnak született gyermek talpára emelkedik, máris megjelent a hős. Magától értetődően nyúl a kard után, vágyakozik a fegyverek után, lehetnek fából, agyagból, alumíniumból, és szívesen fölpattan seprűnyél-lóra, lesz belőle hite szerint huszár, lovag, vitéz, egyike a három testőrnek.

Az antik világ nagy héroszainak egyike. Héraklész a tanulásban nem jeleskedett, a görög vázarajz tanúsága szerint széttörte a széket tanítója fején, amikor az hevesen sürgette a betűvetésre és lant pengetésére. Ekkor küldték el az ifjonti hőst: őrizze a nyájat. Ott aztán a szabadban "négy láb" magasra növekedett. Nyila célt sohasem tévesztett, erős lett nagyon és a gerelyvetésben kiváló. Ő és a többiek, a görög hősök és héroszok mind, tulajdon szellemi valóságunk. Múlt és gyökér. Kerényi Károly szerint a Krisztus előtti időszakban kétezer esztendőn keresztül övék volt a világ. Mellőzhetetlen darabjai az európai létezésnek, történeteik és mítoszaik megmutatnak valamit abból, ami itt adva van - miképp keletkezett, honnan indult, milyenek voltak a gyökerek és a források. Az ősi héroszok belső szilárdságának is örökösei vagyunk.

A hérosz szót Kerényi előnyben részesíti, bár olykor a hős szóval felváltva használja. Azt mondja, a hérosz tulajdonságai az istenekével rokoníthatók, mert lényének magja megváltoztathatatlan. The hero is he who is immovably centered (R. W. Emerson). A hérosz az, aki legbelül rendíthetetlen. Mítoszaink szerint nemző apjuk valamely istenség, és rájuk is fény hull, az istenség fénye, ám keverve a halandóság árnyával. Héroszokról hallani és beszélni, felettük eltűnődni sajátosan élő, lüktető atmoszférát hoz, vonzó és különleges rezgést - nem lehet csodálni, hogy a fiúgyermeket ez "megragadja", ő pedig éppen "ezt akarja", mihelyt a talpára emelkedett, s azután évtizedek hosszú során át komolyan játszik a hős szerepével.

Mindenki üzenettel érkezik. A héroszra bízott legáltalánosabb üzenet ennyi: istenektől jövök, figyeljetek arra, amit hoztam. Sorsát mindig megérinti a halál, nem olyanképp, mint valamennyiünkét, vagyis nem természetes módon, hanem tragikus színekkel. A heavy metal műfaj Megadeath elnevezésű zenekara (fordítható Haláláradatnak, Megahalálnak, Kozmikus Halálnak) új korongjának címe The World Needs a Hero. Van, aki visszásnak tartja, hogy a Haláláradat beszél a hősről és megjelenéséről, magam stílusosnak gondolom a hős és a halál közeliségét. Gondoljunk Albert Schweitzerre, a múlt század nagy kultúrhősére, aki Nobel-díja összegéből gyógyítótelepet szervezett a leprásoknak, és a halál közelében dolgozott.

A férfilét három nagy élettémája közt a hősi - időbeliségben - az első. Korai szakasza a gyermek hős a már említett seprűnyél-lóval és fakarddal, ám mondhatnám azt, hogy ecsettel, kalapáccsal, bármivel, mert sem az eszköz, sem az életkor nem igazi jelzése e korai szakasz végének. Ismerünk biológiailag érett, sőt öreg férfiakat, akiknek karakterébe rögzült az éretlen gyerek hős. Ha valaki férfi hőssé érik, akkor már átesett néhány változáson. Siegfried a Wagner-drámában megkötözi a medvét. Ez az első nagy változás: a férfi hős már tud értelmesen bánni saját agressziójával és erejével, nemcsak arra pazarolja, hogy széttörje a széket a tanító fején. Van egy mondás, miszerint amikor a férfiben megmozdul a hős, akkor a nők szeme kifényesedik. Ennek tartalmát az etológusok tapasztalatából lehet megérteni, ők mondják, hogy amikor némely madárfaj párosodni készül, a nőstények az ágakon ülnek, nézik a hímek levegőben mutatott akrobatikus röpködését. A hímek mutatványröpködésbe kezdenek. Amelyik pompásan bukfencezik, tárgyakat tud cserélni a levegőben, gyorsan és remekül suhan, azt lesz jó választani. Tőle remélhető, hogy a fészken ülés tehetetlensége idején az ilyen hím jól táplálja, eltartja majd a családot. És védelmet is ad. Kifényesednek tőle a szemek.

A férfi hőssé érés második jele az a rádöbbenés, hogy immár nem szükséges másra támaszkodni, mi több, én, a hős vagyok az, akire számíthatnak mások, az utódok és a nemzetség, mert képes vagyok megölni a sárkányt vagy a kardfogú tigrist. Harmadik jele a férfi hőssé válásnak a kiszakadás a szülői függelemből. Amint ez megtörténik Siegfrieddel - kezdi érteni a madarak beszédét, ezzel kitágul élete, hírkészlete, tudása, hatalma, és ekkor kapja meg Brünhildát, a nőt.

Az imperatívusz jelentősége

Az érett felnőtt, így a férfi hős is tudja: létezik parancsoló szükségszerűség, vannak ellentmondást nem tűrő parancsok az ő életében is. Ezekkel ésszerűen bánik, ezekhez autonóm módon alkalmazkodik. A gyerekre ez bizony nem mindig jellemző, hősiessége kimerül a felnőttek elleni sokszor csacsi lázadozásban. Az ötesztendős hős világgá megy, nem érzékeli, hogy számára még parancsoló szükségszerűség az otthon. A gyerek és kamaszhős abban rokonítható a neurotikus emberrel, hogy az imperatívusz jelentőségét nem differenciáltan látja, életvezetésében nem jól alkalmazza. A pszichológia egyik professzora naplókat elemezve úgy találta, hogy a neurotikusok naplóiban jelentősen több az imperatív kijelentés. A "kell", a "kellene" szavakat aránytalanul többet használják, mint a "van"-t. A kiegyensúlyozott, belső szilárdsággal élők naplóiban arányosság tapasztalható, illetve a "van" a gyakoribb. Mintha ez utóbbiak a meglévőből indulnának ki (ez az, ami van), ezt előbb tudomásul veszik, erre építenek, a neurotikusok pedig azon totojáznak, hogy miképp kell, kellene lennie a világnak, és nehezebben észlelik a valóság sokszor kegyetlen és kérlelhetetlen imperatívuszát. Ebből persze származhatnak életvezetési hibák, kialakulnak a mókuskergetők, az ördögi körök. A neurotikus ember, és gyakran az ifjonti hős is, a paranccsal eleve ellenkezik, szembeszáll, vagy rettentően szenved tőle.

Az imperatív problémák mögött feltételezhető az apa nélküli neveltetés. Az ellentmondást nem tűrő parancs kiadása ugyanis maszkulin gesztus. Ha ehhez, ennek létezéséhez a gyerek kicsi korától hozzászokik, beépíti és megtanul "bánni vele", talán később sem azzal bajmolódik terméketlenül, hogy miképp kell, kellene lennie a dolgoknak, hanem tekintetbe veszi azt, ami van, és tagadás helyett máris konstruktívan lép.

Az imperatív problémák mögött rejtőzhet más is, nevezetesen a tudat fejlettebb mivolta. Az önálló gondolkodásra, a kreatív mérlegelésre, a kritikus szemléletmódra hangsúlyozottabban hajlamosak az utóbbi generációk, mint a régiek. Az emberek ma sokkal inkább átlátnak a dolgok szövetén, mint ötven vagy száz évvel ezelőtt. Sejtik, érzik vagy világosan tudják például, hogy az ellentmondást nem tűrő katonai parancsok, a szükségszerű engedelmesség a csatákban korántsem mindig a hősiesség terepét jelentik. A hadi zászlók szent lobogása mögött olajkutak, fegyverkereskedelem és pénz motivál. A csatákba invitáló hősi kürt ebből a szemszögből nézve keservesen nevetséges, mi több: gyalázat. Átlátnak bizony és egyre többen átlátnak azon a szomorú tényen, hogy ezt az atavisztikusan ősi, hősies gesztust a férfiakban milyen sokszor használták már ki gyalázatosan a történelem során. A tudat fejlődése, az agyműködés fejlődésének evolúciós ugrása, másfelől az információhordozók hihetetlen mérvű elterjedése és szemléletformáló ereje lassan-lassan megtanítják az embereket a bonyolultságok és a komplexitások felfogására, kiismerésére. Autonóm ember talán kiismeri magát a bonyolultan táguló világban, és így talán képes az imperatív problémákat is kezelni. Képes eldönteni, mikor került parancsoló helyzetbe. Amikor például a halál közelébe kerül valaki (aki még nem végletesen elöregedett, nem is halálosan beteg, hanem a sorsa, a körülményei így alakulnak), talán áldozat, talán mártír, talán bűnbak lesz belőle. Ha módja van rá, maga választ: küzdjön-e a végsőkig, vagy inkább feladja, vállalja-e az áruló szerepét, hogy elmenekülhessen, vagy elmenekülhessenek és megmaradjanak mások. Talán személyek, emberek, talán egy eszme megmaradjon. Emlékszünk a Görgey-jelenségre, sokan árulónak mondták, noha ezreket kímélt meg a haláltól, emlékszünk az aradi tizenháromra, ők viszont az áldozat szerepét vállalták, noha elmenekülhettek volna, olyan rosszul őrizték őket a cári katonák (meglehet, szándékosan). Emlékszünk Nagy Imrére is. Feltételezhető, hogy az említett három helyzet emberei autonóm módra, teljes szuverenitással hozták meg döntéseiket a kritikus órákban. Ezek a döntések emberi szempontból színvonalas tettek, rájuk a hősi jelző illik.

Ebből a szempontból nézve a kamikáze pilótát nem gondolom hősnek. Ha mégis, akkor tragikus gyerek hős. Kuvahara Allred Kamikáze című könyvében leírja, miképp történt a toborzás, a kiképzés. Őt már nem vetették be, mert közben befejeződött a második világháború. Kamasz volt, és mint a legtöbb kamasz, halálosan unta az iskolát, kalandvágy feszítette, a kamasz-én labilitása, identitásválsága ugyancsak jellemezte, ami gyakori a pubertás idején. Ilyenkor ha valaki - kivált, ha egy magas rangú személy, mint amilyen a toborzótiszt volt - meghatározza ifjonti "cseppfolyós" lényét, és ilyeneket mond: "bosszúálló sas", "mennyei szél", "isteni vihar", ezek lesztek ti, ha jöttök közénk, a gyerek elfogadja a tőle várt szerepet. Még akkor is, ha nem ennyire emelkedett a válasz, amit kapott a "ki vagyok" kínzó kérdésére! Az apa szinte elájult a megtiszteltetéstől, a család megbecsülésétől, a magas rangú ember személyesen kereste fel a fiút otthonában, csak az anya sírdogál. A kis kamikáze korántsem éretten döntő férfi hős, inkább elcsábított lepke.

C. G. Jung visszatérő álmában elnyeletéssel küzdött, mígnem érdekes álom vetett véget a kínzó sorozatnak. Álmában megölte Siegfriedet, az ókori germán hőst. Úgy értelmezte álmát, hogy meg kellett ölnie önmagában azt a hősi képet, amit önmagáról, mint fiatal férfiről gondolt, talán dédelgetett, mert az életút bizonyos szakaszán a fejlődést akadályozza a régi belső kép. Az identitás átalakítására van szükség. A fiatal hős gátolhatja a mélyülő gondolkodást, az érettebbé válás bölcsességét, a tudattalan mélységei felé fordulást.

A férfi életfolyamban a hős időszakasz után vagy ezzel párhuzamosan a pátriárka időszak következik, a család és a szakma kiteljesítése, felnevelni az utódokat, ellátni a választott szakma kívánalmait. A társadalom nőket is, férfiakat is figyelmeztet, sőt ránevel arra, hogy az utódok gondozását, felnevelését, továbbá a szakma kiválasztását és a kívánalmak szorgalmas teljesítését miképp végezze, hogy életképes tagja legyen az emberi közösségeknek.

Majd hirtelen elengedik az ember kezét, mert hát az életkor délutánjára, a második felnőttkorra nincsen felkészítés. Erre az időre már felnevelkedtek a gyerekek és kirepültek. A választott szakmában elértük vagy sem a csúcsot, de ez az élettéma mindenképp veszít eddigi súlyából. Akkor hát mi történjék? Hová legyünk szellemünk és bensőnk szilárdságával?

Második felnőttkor: ingamozgás és belső szilárdság

Ha azt mondanám a második felnőttkor helyett, hogy öregség, akkor a szavak csapdájába esnék, mert az öregség szó holdudvarához legtöbben a leépülést társítják. Márpedig ez a kiteljesedés és a beérés ideje lehet. (Kimondott szavainknak roppant ereje lehet, önmagukat teljesítő jóslatként viselkednek, nincs semmi szükség arra, hogy szavainkkal erősítsünk egy kártékony ráolvasást.) Lelkileg és szellemileg ez a kiteljesedés kora, nevezzük második felnőttkornak - elkerülendő a szavak csapdáját.

A kiteljesedés és beérés idején, azaz a második felnőttkorban sajátságos szerepe lesz az enantiodrómia jelenségének, az ellentét-áramlásnak. Már Herakleitosz beszél erről a fogalomról, ami a mai pszichológia egyik érdekes törvénye. Ez az ellentétek szabályozó funkciója, vagyis az a kérlelhetetlen következetesség, hogy egyszer minden átlendül saját ellentétébe. Akár az inga - ami kilengett balra, az egy idő után jobbra fog lendülni. Az ellentétpárok harcolnak, egymásnak feszülnek. Ez a mozgás energiát ad.

Pszichénkben jelentős ellentétpár a tudat és a tudattalan. Az kerüli el a kettő közötti feszültség veszélyeit, az ingalengés esetleges traumáit, aki tud különbséget tenni a saját én és saját tudattalanja között. De nem úgy, hogy a tudattalant elfojtja és énvédő mechanizmusokkal terheli, hanem, tudattalanjával, mint éntől különbözővel néz szembe. Különválasztja, megfigyeli és egyezkedik vele.

A délutánba lépőknél különös jelentősége van annak, hogy korábbi értékeiket megvizsgálják és ezek ellentéteinek értékét belássák. Ilyenkor felismerik, hogy az eddigi értékekben lehetnek hibás vagy kevéssé értékes elemek, átérzik, hogy mennyi ellentmondás és ellenségesség rejtezik abban, amit eddig jónak hittek, jó szerelemnek, erős hitnek, jó jellemnek stb. Ez az ellentétprobléma konfliktusos belső helyzetet teremt, amit követhet az eddigi életvitel átrendezése, szakítások, válások, szakmai változtatások, megtérés. Könnyen meglehet, hogy borul az egyensúly. Nem az a kötelesség ilyenkor, hogy az eddigi értékeinknek az ellentétét tegyük magunkévá, hanem az eddigi értékeket megtartva elismerjük értékeink ellentéteinek bizonyos jogosságát, érvényét.

Fél az ember ettől a billenéstől, ragaszkodik ahhoz, hogy ő "múlt tanúja", görcsösen kapaszkodik egykori személyiségébe, retteg a változástól, az átértékeléstől. A merev kapaszkodás a régibe fejlődésképtelenséget eredményezhet, és nem lesz vonzó az érték, amit ő, mint a "múlt tanúja" hirdet, sőt épp ellenkezőleg. Ha az ember itt feladja és legyőzhetetlen akadályként éli meg a második felnőttkornak ezt a jelenségét, akkor visszacsúszik. A regresszív elhárítás annyit jelent, hogy visszacsúszunk valamelyik alacsonyabb fejlődési stádiumba, és a délutánba lépő ember kezd infantilizálódni. Infantilizmus az öregeknél - ismerjük ezt a jelenséget. Nem törvényszerű, mégis gyakori.

A férfi életútjának közepe táján, de inkább ezt követően karakterisztikus változás állhat be jellemében és lelkében. Ekkor sok férfiben megjelenik egy új dallam, egy másféle vonal. A jungi pszichológia követői szerint ez a Trickster archetípus megnyilvánulása. Fordításban jelenthet ez a szó furmányost, furfangost, kópét, imposztort. Ilyenkor a férfi már túljutott a hősi korszakán, maga mögött hagyta a Sturm und Drang attitűdöt, túllépett már a családfenntartó pátriárka korszakán. Nagyon jó, ha megjelenik a Trickster, még mielőtt a férfi belemerevedne az immár lecsengett, elmúlt szerepeibe, mert személyiségének fejlődése veszélybe kerülhet, ha megmarad egyoldalú maszkulin önfejűségben.

Mi ennek a változásnak a menetrendje? Először is békét köt saját animájával, tehát a feminin lélekrészével, ami ellen eddig inkább harcolt, tudatosan vagy tudattalanul, hiszen értékrendünk a férfiben a nőiest nemigen méltányolja. Az anima a szelídebb, az engedékenyebb, az elfogadóbb lélekrész. Megvannak ennek a korlátai - de az óriási értékei is. Az érett férfi már többet elfogad az anima-sajátosságokból, és ez a saját anima segíti abban, hogy képes legyen konfrontálódni masculinitásával, annak is legfőképp a sötét oldalaival, önmaga Árnyékával - a durva, a gyilkos, a vadul harcias, a cél érdekében kíméletlen, nyersen racionális oldalaival. Az anima segít a sötét oldalt integrálni, és kialakul jó esetben a korábbinál tisztultabb, mélyebb masculinitás. Ekkor már sok konvención túllép a férfi, amit korábban rettenetesen fontosnak gondolt, megjelenik benne a mélyebb humor és a bolondos bölcsesség, amely megvédi attól, hogy dogmatikusan gondolkozzon bármiről, és túl komolyan vegye magát. De ez nem a második gyerekkor regressziója, hanem a félelmetesen nagy és egyéni autonómia lehetősége.

Vannak kutatók, mint Emma Jung vagy Marie-Louise von Franz, akik elég meglepő dolgokat mondanak a Trickster férfiról - amikor Parsifál alakját elemzik. Azt mondják, a masculinitásnak a tüzes, szenvedélyes magva mutatkozhat meg ilyenkor, amely az igazi megvilágosításra, szellemi megtermékenyítésre alkalmas - akár a pünkösdi lángnyelvek. És ez a férfiasság lényege, ez a férfias energia kiáradásának igazi mivolta - és nem a szürke aszkézis.

A második felnőttkorról még egy gondolatot. Az egyéniség beérése, az individuációs folyamat felső foka a jungi pszichológia szerint akkor indul be, és úgy válhat valóra, ha a kis én már beállt a Self vonalába. A Self (Selbst) ebben az értelmezési keretben a nagy Én-t jelenti, másként mondva a Mély Én-t (fordítják Ősvalónak, Ős énnek is). A mi európai kultúrkörünkben a Mély Én a krisztusi modell. A Self voltképp olyan, mint hajósoknak a giroszkóp, az a műszer, amely - bármilyen irányba forgatja a vihar a hajót - mindig beáll az észak-dél irányba. Ezzel tájékozódási pontot ad. Teilhard de Chardin "nyílirány"-ról beszél, a kilőtt nyíl irányának eltéríthetetlen metaforájával fejezi ezt ki. A zen filozófia Nagy Halálnak mondja, más keleti gondolkodók nem-én állapotnak, Thomas Merton igazi énnek. A hívő keresztény ember a Szent Pál-i szavakkal azt mondja: "Élek, de már nem én élek, hanem Krisztus él énbennem" (Galatákhoz írt levél I. 2. 20.).

Mohás Lívia

Irodalom

    Eric H., Erikson: Identity, Youth and Crisis. W. W. W. Norton and Comp. INC. New York

    Kodolányi Gyula: A Nagy Szétbomlás és a Nagy Kinyílás. Változatok a hatvanas évekre. HITEL, 2002/3.

    Michel Quoist: Így élni jó. Opus Mystic Corporis Verlag, 1973

    John Boe: The Trickster in Men. In JOURNAL, The San Francisco Jung Isnstitute Library, 1995. 13/4.

    Thomas Merton: A csend szava. Szent István Társulat, Budapest, 1991.

undefined


 

Ezt az oldalt a Hungary.Network tartja fenn.

Title goes here

A. függelék

Pszichokinézis


Egy tipikus pszichokinézis-kísérlet elemei




Mérô és visszajelzô berendezés

Ma a legtöbb kísérletnél személyi számítógépet használnak arra, hogy a célrendszerbôl érkezô adatokat összegyujtsék és azokról a kísérlet résztvevôje számára valamiféle visszajelzést (általában színes, grafikus megjelenítést) biztosítsanak. Némelykor külön e célra készített elektronikus berendezéseket is használnak; ilyen pl. a híres Schmidt-féle "fénykör", amelynél a véletlenszámokat generáló forrás kör alakban elhelyezett villanykörtesort vezérel oly módon, hogy az égô villanykörte látszólag körmozgást végez, a mozgás jellegét és irányát pedig a véletlenszámok határozzák meg. Az adatgyujtés többnyire teljesen automatikus, és általában biztonsági óvintézkedéseket is alkalmaznak az adatok illetéktelen manipulálásának megakadályozása végett.

Vissza az ábrához


A célrendszer

A mikropszichokinézisnél (szemben a Poltergeist-jelenségeknél gyakran megfigyelt makropszichokinézissel) a célrendszer jellemzôen egy ténylegesen véletlen fizikai rendszer, szakkifejezéssel véletlenszám-generátor vagy véletlenesemény-generátor (Random Number/Event Generator, rövidítve RNG/REG). Ennek alapja lehet például egy olyan berendezés, amely az elektronikus zajt erôsíti fel, vagy egy Geiger-számláló, amely radioaktív bomlást regisztrál. Mivel a laboratóriumban mérhetô PK-effektus általában nagyon kicsi, statisztikai analízisre van szükség annak eldöntésére, valóban van-e hatás. A véletlenszám-generátorok azért hasznosak, mert kimenetük statisztikai eloszlásfüggvénye jól ismert. Az eloszlásfüggvénytôl való eltérést -- ha minden lehetséges mesterséges torzítás kizárható -- a pszichokinetikus hatás bizonyítékának tekintjük.

Vissza az ábrához


A környezet szerepe

Az anekdotákban régóta szerepel az a gondolat, hogy a paraképességek valamilyen módon összefüggenek a környezeti hatásokkal. A varázslatok jobban muködnek bizonyos helyeken, bizonyos holdfázisok idején, továbbá jobban muködnek éjjel, mint nappal. A médiumok jó és rossz hangulatokról, atmoszférákról beszélnek, a szellemjárást rejtélyes hideg fuvallatok kísérik, stb. A parapszichológia azonban egészen a legutóbbi idôkig egyáltalán nem foglalkozott a környezet szerepével.

Az elmúlt néhány évben világszerte (pl. Edinburgh-ben is) több vizsgálatot is végeztek a környezet egyik elemével, a geomágneses térrel kapcsolatban. A kutatókat az érdekelte, van-e valami összefüggés a geomágneses tér aktivitása és a pszí között. Noha az összefüggés mibenlétére nem derült fény, és feltehetô, hogy nem közvetlen ok-okozati kapcsolatról van szó, a vizsgálatok következetesen azt mutatták, hogy az ESP (érzékszerveken kívüli érzékelés) hatékonyabban muködik olyankor, amikor a geomágneses tér viszonylag nyugodt, kevéssé változik. A PK-val való összefüggést kevesebb vizsgálat vette górcsô alá, és ezek kevésbé szolgáltattak következetes eredményeket, egyes kísérletezôk eredményei azonban arra utalnak, hogy a jó pszichokinetikus teljesítmény inkább az aktívabb, változékonyabb geomágneses térhez kötôdik.

Egyes kutatók más környezeti tényezôket vizsgálnak, a levegô ionkoncentrációjától kezdve egészen az aktuális holdfázisig.

Ezeknél a vizsgálatoknál az egyik probléma az, hogy nincs világos elképzelésünk arról, hogy milyen mechanizmus teremthet kapcsolatot a pszí és a környezet között. Általánosságban a következô lehetôségek állnak fenn:

  1. a vizsgált fizikai jellemzô valamiképpen kölcsönhatásba lép a pszí mögött rejlô mechanizmussal, avagy részét képezi annak;
  2. a környezet valamiképpen pszichológiai hatást gyakorol az emberre, s ez közvetve vagy közvetlenül befolyásolja a pszí-muködéseket.
Természetesen, mivel a való életben fellépô helyzetek ritkán egyszeruek, a két lehetôség egyidejuleg is megvalósulhat.

Vissza az ábrához


A résztvevô szerepe

A pszichokinézis-kísérletek résztvevôi általában normális, hétköznapi emberek, akik szívességbôl, önkéntesen vállalkoznak arra, hogy segítenek a kísérletben. Többségük egyáltalán nem állítja magáról, hogy különleges, csodálatos paraképességei vagy -tapasztalatai lennének, és nem is vallja magát szükségképpen valamely ezzel kapcsolatos nézetrendszer hívének, sôt, némelyikük kifejezetten nem hisz a pszí létezésében! Mint az egyetemeken végzett kutatásoknál általában, a résztvevôk között sok az egyetemista önkéntes, de rendszerint minden korosztályból vannak önkéntesek. Edinburgh-ben az önkéntesek semmiféle fizetséget nem kapnak részvételükért.

A résztvevôket jellemzôen arra kérik, hogy figyeljék a visszajelzô rendszer lámpáit vagy képernyôjét, amely a célrendszer viselkedését tükrözi. A kísérlet jellegétôl függôen a résztvevô részletesebb leírást kaphat magáról a célrendszerrôl is, avagy egyszeruen csak arra kérik, hogy próbálja meg befolyásolni a visszajelzéseket. (Ez egyébként a PK-kutatás egyik furcsasága: a kísérlet sikeressége függetlennek tunik a feladat bonyolultságától. Tehát a résztvevônek mindössze a visszajelzéseket kell megpróbálnia befolyásolni, noha maga a célrendszer rendkívül bonyolult is lehet.) Az, hogy a résztvevô milyen stratégiát alkalmaz a siker érdekében, szintén a kísérlet jellegétôl függ. Egyes esetekben arra kérik a résztvevôt, hogy elôször végezzen néhány relaxációs gyakorlatot, majd passzívan képzelje el, hogy a visszajelzés úgy alakul, ahogyan ô kívánja. Más esetekben pedig éppenhogy arra kérik, hogy legyen a lehetô legizgatottabb, sôt, mondja meg a visszajelzô rendszernek, hogy az mit tegyen! Ezt a második megközelítést ritkábban alkalmazzák, mert a vizsgálatok inkább arra utalnak, hogy -- legalábbis laboratóriumi környezetben -- az elsô stratégia, az ún. passzív törekvés a hatásosabb.

Vissza az ábrához


Ugrás a B. függelékre (Ganzfeld)

Ugrás a GYIK elejére


Az oldal angol eredetijét Paul Stevens készítette.
Copyright © Szilágyi András 1997 (magyar fordítás)
A fordítást szakmailag ellenôrizte: Vassy Zoltán.
Title goes here

B. függelék

Ganzfeld


Bevezetés a ganzfeld módszerbe

A ganzfeld (német szó, jelentése: egész tér) technikát három kutató, William Braud, Charles Honorton és Adrian Parker alkalmazta elôször -- egymástól függetlenül -- a parapszichológiában. Alapja az érzékszervi észlelések teljes kizárása, ami annyit jelent, hogy a kísérleti személy környezetébôl minden olyan ingerforrást eltávolítunk, amely értelmes vagy valamiféle mintázatot tartalmazó ingert bocsáthat ki. A korábbi pszichológiai kísérletek tanúsága szerint ugyanis ez az állapot megnöveli a résztvevô képzeletében spontán létrejövô belsô képek mennyiségét. Mivel a képzelt belsô képek sok esetben közvetítenek feltételezett paranormális benyomásokat az emberek számára, a kutatók úgy gondolták, hogy ez a technika hasznos lehet a parapszichológiai kutatásban is.

A pszí-kísérleteknél a ganzfeld eljárásnak alapvetôen négy fô eleme van. Kattints a megfelelô ábrarészletre ezek ismertetéséhez.


A kísérletvezetô szerepe a ganzfeld-kísérletben

A kísérletvezetô szobája a vevô szobája mellett van, a két szoba között pedig mikrofonok és hangszórók segítségével kétirányú akusztikus összeköttetés van, tehát a kísérletvezetô hallja, amit a vevô mond, és beszélhet is hozzá. Az adóval azonban egyiküknek sincsen semmiféle kapcsolata, és a kísérlet végéig egyikük sem tudja meg, hogy az adott kísérletben melyik videoklipet mutatják be az adónak.

A kísérletvezetô hozzáfér az audiovizuális berendezéseket vezérlô egységhez, de mivel az eljárás szinte teljesen számítógépvezérelt, a kísérletezô fô feladata a vevô által mondottak feljegyzése.

Vissza az ábrához


A vevô szerepe a ganzfeld-kísérletben

A vevô egy szigetelt szobában tartózkodik, és csak a kísérletvezetôvel kommunikálhat, akivel mikrofon és hangszóró segítségével kétirányú akusztikus kapcsolatban van. A vevô szobája kettôs falú helyiség, kettôs ajtóval; mindenfajta külsô hangot leárnyékol. A vevô szobájában semmiféle olyan hang vagy rezgés nem hallható, nem érezhetô, amely az adó szobájából származik.

A mintázatot mutató vizuális ingereket úgy szüntetik meg, hogy a vevô két szemére áttetszô muanyag félgömböket (félbevágott pingponglabdákat) helyeznek, s ezeket lágy vörös fénnyel megvilágítják. A vevôt megkérik, hogy mindvégig tartsa nyitva a szemét a félgömbök alatt, így egyenletesen üres látvány tárul elé.

A mintázatot tartalmazó hangingereket oly módon szurik ki, hogy a vevô fülébe fejhallgatón keresztül egyenletes fehérzajt sugároznak.

A tapintási ingereket úgy csökkentik a lehetô legkisebbre, hogy a vevôt kényelmes székbe ültetik, továbbá megkérik, hogy dôljön hátra, és végezzen relaxációs gyakorlatokat izmai ellazítására.

A vevô mintegy 30 percig marad ganzfeldben, s közben a mikrofonon keresztül szóban közvetít minden belsô képet, amely képzeletében megjelenik, továbbá minden eszébe jutó gondolatáról és testi érzésérôl is beszámol. Ez az impressziós szakasz.

Miután lezajlott az impressziós szakasz, a kísérletvezetô röviden elismétli a vevô benyomásait, hogy a vevô emlékezetébe véshesse azokat.

A vevô ezután leveszi szemérôl a félgömböket. Monitoron megnéz négy lehetséges célklipet, melyek közül az egyik a kísérlet során az adónak bemutatott klip másolata, a másik három az ellenôrzést szolgáló "csali". A vevô és/vagy egy független bíráló rangsorolja vagy pontozza a négy célklipet, aszerint, hogy mennyire hasonlítanak a vevô benyomásaira. Sikeres a kísérlet, ha a valódi célklip az elsô helyre kerül, ill. a legmagasabb pontszámot kapja.

Mivel véletlen találgatás esetén egy a négyhez (azaz 25%) az esélye a helyes célklip eltalálásának, sikeres a kísérletsorozat akkor, ha a kísérleti személy az esetek 25 százalékánál szignifikánsan nagyobb részében eltalálja a helyes célklipet.

Vissza az ábrához


A céltárgy kiválasztása a ganzfeld-kísérletben

A kísérletben a céltárgyat (egy videoklipet) álvéletlen számokat generáló számítógépprogram választja ki (Edinburgh-ben az MS-DOS Quick Basic RND függvényét használják e célra).

A rendelkezésre álló nagyszámú videoklipbôl 4--4 klipet tartalmazó klipcsoportokat állítanak össze, úgy, hogy egy-egy csoporton belül a négy klip a lehetô legkülönbözôbb legyen. A számítógép elôször egy ilyen klipnégyest választ ki, majd a klipnégyesen belül kiválasztja az egyik klipet -- ez lesz a célklip.

A videólejátszó egy külön, szintén hangszigetelt szobában helyezkedik el. Ezzel biztosítható, hogy még a kísérletvezetô se találhassa ki, hogy melyik klip a célklip, például olyan finom megfigyelések alapján, hogy mondjuk mennyi ideig tekercseli elôre a lejátszó a videokazettát a klip lejátszása elôtt.

Két egyforma videokazettát és videólejátszót használnak a kísérlethez. Az egyik lejátszó a célklipet játssza le az adónak, a másik pedig a négy lehetséges klipet (a célklipet és a három "csalit") játssza le a vevônek. Ezzel biztosítható, hogy a vevô olyan apró jelekbôl se következtethessen a valódi célklipre, mint amilyen a többedszeri lejátszásnál esetlegesen megfigyelhetô képminôség-romlás.

Vissza az ábrához


Az adó szerepe a ganzfeld-kísérletben

Az adó egy külön szobában tartózkodik, távol mind az adótól, mind a kísérletvezetôtôl.

Az adó televíziós képernyôn egy ismétlôdô videoklipet néz, a hozzátartozó hangot pedig fejhallgatón keresztül hallgatja. Feladata az, hogy valami módon közvetítse a vev

 
HALOTTAIM EMLÉKÉRE...
HALOTTJAIM EMLÉKÉRE
 
giff

 
CHAT
Üdvözletem, Az elmúlt egy óra üzeneteit tárolja csupán a chat. Kérem, ezt figyelembe venni
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Bihari Andrea Művésznő festménye.
Örülök, mindig jó szívvel, Tisztelettel...
 
Az Ön Tiszteletére...mert emlékezem
 
Gyönyörűséges látvány
Kedvencem
 
továbbá

 

 

 

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
A blogban még nem található bejegyzés.
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
Archívum
A blogban még nem található bejegyzés.
 
CIGÁNY VAJDA JÓL MONDJA/ megtekinthető a videó/
 
Linkek / Kedvencek2
 
ELKOPTAM MÁR, UTAMAT JÁRVA!
Meddig járom még utam? Talán ameddig a sarum bírja.
 
HÍRLEVÉL
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
G-MAIL BELÉPÉS
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
NÉVNAP

 





 

Google

 

 

 

Cathérine Deneuve a tévében

 

 
NAPTÁR
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
SMS- HÍRDETŐFAL
 
képes
Tartalom
 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU